Stručně o tomto blogu

Internetový deníček o životě v cizí zemi, o kulturních rozdílech, o Francouzích, Lucemburčanech, Němcích, Belgičanech, ale taky o Češích. O mých každodenních radostech i trápeních. O mateřství. O cestování, o filmech a o knížkách. A taky o nakupování a o mých ohromujících objevech z oblasti módy a kosmetiky.

 

Reklamy

12 thoughts on “Stručně o tomto blogu

 1. Nápad 14.2.2011 / 13:40

  Madamme,

  přemýšlela jste někdy o tom, kde se bere nápad ? Resp. co ho spouští? Jaký katalyzátor, je-li nápad už někde latentně ukryt v nás? Je to slunce, víno, štěstí nebo něco jiného?
  Zajímá mě Váš názor.
  Zdraví
  Matula

  • Vanilka 14.2.2011 / 17:15

   Kde se bere nápad? Tak to je velice zapeklitá otázka – zvlášť v období, kdy je o nápady nouze 🙂 Mně osobně se vždycky nejlíp psalo, když mě něco trápilo. Ale tady na blogu se snažím všechno negativní eliminovat. Nápad se podle mě skrývá v maličkostech, v každodenních banalitách. Je jen potřeba mít oči otevřené, naslouchat svému okolí. No a víno taky občas pomáhá, ale s mírou, po dvou skleničkách se mi začne chtít spát a to pak nic nenapíšu 🙂

 2. Veronikka 16.6.2014 / 13:01

  Nesleduji Váš blog pravidelně, tak mi možná uniklo, že teď žijete ve Francii. Ale psát o Francouzích a dokládat to údaji z Lucemburska je trochu divné.
  Lucembursko je přece samostatný stát.
  Zdraví
  V. Opletalová

  • Vanilka 16.6.2014 / 14:25

   Dobrý den,
   žiju už 7 let v Lucembursku, mezitím 2 roky na francouzské straně hranic. Lucembursko je samostatný stát, ale tak malý, že kulturní hranice se tu prolínají. Kromě toho žiju v Lucembursku s manželem, který je Francouz, a často navštěvujeme jeho rodinu v Alsasku. Proto píšu o Francouzích, ale i Lucemburčanech atd.

 3. Lenka Müllerová 7.10.2015 / 22:26

  Zdravím Vás také z Lucemburska 🙂 Na Váš deník jsem se dostala náhodou, Google mi ho předhodil, když jsem hledala konkrétní informace o této zemi. Mně se tady ovšem nelíbí a žít bych tu nemohla a nechtěla, asi proto, že jsem tady nepotkala životní lásku jako Vy. Je mi 25 let, pracuji na Kirchbergu, který bych popsala jedním slovem – prázdnota. Souhlasím s Vaším příspěvkem, kde píšete, že Vám chybí městský ruch. Pokaždé se moc těším na víkend domů – do Prahy, a když musím odjíždět zpět do Lucemburska, tak nastupuji do autobusu jen silou vůle a s ujištěním, že pracovní smlouva je na dobu určitou…. Naštěstí! Ale ty zkušenosti, ty jsou k nezaplacení, stejně jako zdejší ceny. Líbí se mi Váš lehký, čtivý styl psaní. Povedla se Vám přezdívka pro Vašeho partnera, jak jste na ni přišla? Tak poetické… Jen doufám, že neznačí přelétavost, tak typickou to vlastnost motýlů.

  • Vanilka 9.10.2015 / 18:25

   Na tom není nic špatného, že se vám tu nelíbí. Hodně záleží na lidech, na které zrovna natrefíte. A nemusí to být hned životní láska 🙂 A celkově každý člověk je jiný, někomu Lucembursko vyhovuje, někomu vyhovuje jiná země, někdo se pak rád vrátí do ČR… Tak si z té své zkušenosti odneste to nejlepší.
   Na přezdívku mého manžela mě navedlo jeho křestní jméno. Znáte nějakého známého Motýla? 😉

   • Lenka Müllerová 12.10.2015 / 21:13

    Děkuji za odpověď a za přání, snažím se o to 🙂 Zemi dělají lidé, co v ní žijí, to je fakt… Nepatřím k těm, co by si na Českou republiku neustále stězovali – vím, že spousta věcí u nás nefunguje dobře, ale na druhou stranu tady to není lepší. V Lucemburku na každém rohu rozkopaná ulice, a „le chantier“ je slovo, bez kterého se noviny neobejdou. Autobusy jezdí méně často než v okresním městě u nás. Muset vozit i ty základní položky z potravin nebo drogerie z cizích zemí mi přijde úchylné. Zdejší nebetyčné ceny by se daly vzít jako fakt, ovšem bohužel jim moc neodpovídá kvalita. Můj plat je asi 4x vyšší než u nás, ale oběd v jídelně 10x dražší. Proto jsem tady dost zhubla. A nemyslím, že by se tu na mě lidé více usmívali, nebo byli pozitivnější, než u nás. Můj nejsilnější zážitek z pobytu zde je nucená procházka přes Kirchberg půlnoční tmou při návratu z víkendu – tam, co bydlím, jede poslední autobus MHD ve 22 hod. – nikde nic, jen ticho, slyším jen své kroky a svůj dech…
    Se jménem Vašeho manžela jsem to asi nepochopila, zřejmě nemám vůbec fantazii. Ledaže by se jmenoval Emanuel, a Vy byste byla Maková panenka 🙂

   • Vanilka 13.10.2015 / 15:36

    Myslím, že my dvě bychom si mohly povídat celé hodiny 🙂 V něčem s vámi souhlasím naprosto, v něčem méně. Je pravda, že je teď centrum i okolí šíleně rozkopané. V době, kdy jsem se sem přistěhovala, tomu tak nebylo. Ale velmi rychle jsem pochopila, že pražská MHD je evropský skvost, ke kterému mají lucemburské autobusy daleko, a že bez auta se tu neobejdu. To člověk buď přijme nebo ne, je potřeba upravit životní styl. Z potravin či drogérie mi tu nikdy nic nechybělo, nebo alespoň do narození prvního dítěte ne. Naopak tu oceňuju snadný přístup k opravdu kvalitním potravinám. Dokud jsem pracovala v EU, zdála se mi strava v kantýnách dobrá a levná. Až mi přijde nespravedlivé, že lidé s vyššími platy nemusejí za stravu utrácet tolik, co lidé pracující v soukromém sektoru. Protože koupit si sendvič a buchtu v pekařství vyjde dráž než vařený oběd v EU kantýně. Celkově už jsem ale dávno došla k závěru, že opravdu není rozhodující, kde člověk žije. Všude je něco, co se mi líbí, a něco, co mě štve. Výhody (i ty finanční) jsou vždycky kompenzované nevýhodami. Jen je potřeba si vybrat ten správný poměr a podle toho se rozhodnout, kde je člověku nejlépe.

 4. Lenka Müllerová 18.10.2015 / 14:00

  V něčem se shodneme a v něčem ne, to je naprosto v pořádku. Neocenitelný přínos pobytu zde pro mě je, že jsem se přesvědčila o tom, že pro mě je rozhodující, KDE žiji, protože to utváří moje přesvědčení, zda se mohu cítit šťastná. Nic nedá člověku tolik jako přímá zkušenost.

  Jedinou výhodou je můj plat v EU (= budoucí užitečné úspory), což samozřejmě převáží všechny ostatní nevýhody. A pak taky to zhubnutí, to tady jde samo – doma by se mi to s cenami obědů v kantýně rozhodně nepovedlo 🙂

  Zkrátka nepatřím mezi lidi, na které platí vtip: „8 z 10 Čechů žije ve stresu … ten zbytek žije v zahraničí.“

  • NAVRÁTILOVÁ Gabriela 26.10.2015 / 16:32

   Dobrý den, paní Müllerová. Zaujalo mě, že pracujete v EU, protože to byl vždycky můj sen, se tam dostat. Vystudovala jsem obor veřejná správa na Střední odborné škole pro administrativu EU v Praze a nyní i obor evropská studia na vysoké škole. A tady jsem se dočetla Váš pohled z druhé strany, že takové zaměstnání má velké nevýhody, jak jsem pochopila z Vašeho komentáře. Mohla bych se prosím s Vámi spojit a požádat Vás o víc informací. Moc byste mi pomohla. Doufám, že Vám to nebude vadit a předem děkuji. Gábina

 5. Životem po italsku 6.4.2017 / 17:35

  Krásný blog! Narazila jsem na něj až dnes zcela náhodou a líbí se mi originalita témat a hlavně máte opravdu o čem psát se vzhledem k okolnostem. Velmi ráda si čtu tyto blogy s jedinečnými osobními zkušenostmi 🙂 Hlavně skvělá výdrž již od roku 2011, a přesto je stále o čem psát! 🙂

 6. Eliška Vlasta 19.4.2018 / 22:53

  Čtu Vás občas, protože moje přítelkyně žije v Luxu, přímo v Luxembourgu s rodinou. Všichni Češi. Ona mne na Vás „navedla“.
  Buďte zdrávi!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.