Ani tady, ani tam

Tuhle knížku mi půjčila jedna další Češka žijící v Luxu se slovy, že „bychom si ji měly přečíst všechny“. Napsala ji Marsha Kocábová, americká manželka (myslím, že teď už bývalá) slavného českého hudebníka a politika Michaela Kocába. Seznámila se s ním v Berlíně na začátku 80. let, vzala si ho a zůstala s ním v tehdy komunistickém Československu. Její počin nikdo příliš nechápal – všichni se spíš snažili dostat pryč a ona tam začala dobrovolně žít. Je asi víc než jasné, že to pro ni vůbec nebylo jednoduché.

Ačkoli je z knihy cítit, že Marsha Kocábová není spisovatelkou (občas na můj vkus až příliš skáče od jednoho tématu k druhému, některé myšlenky na sebe nenavazují,…), její pohled na českou společnost (minulou i dnešní), kulturu, lidi, na Sametovou revoluci a na vývoj po ní je velmi zajímavý. Velmi ji obdivuji, že to vydržela tak dlouho. Musela se cítit velice osamělá. Michael Kocáb navíc s ní a s jejich dětmi zřejmě netrávil mnoho času, neustále pracoval a věnoval se různým velice důležitým záležitostem, takže v něm neměla velkou podporu.

Název Ani tady, ani tam je velmi výstižný pro kohokoli, kdo žije dlouhodobě v jíné než rodné zemi. Člověk se už pak nedokáže cítit dokonale šťastný nikde – ani tady, ani tam. Nikam už nepatří, nikam už nezapadá. Moje osobní zkušenost to potvrzuje – a to jsem se odstěhovala z už demokratické České republiky do jiného demokratického státu, navíc v rámci Evropy. Pro Marshu Kocábovou musel mít kulturní šok naprosto jinou dimenzi.

Enregistrer

Enregistrer

Reklamy

6 thoughts on “Ani tady, ani tam

 1. Martina 6.7.2017 / 10:07

  Děkuju za tip na knížku!

 2. Svetlana 6.7.2017 / 10:23

  Ach jo je to přesně tak ani tam ani tady!!! A to jsem tu 16 let v Itálii!!

 3. Sedmi 7.7.2017 / 08:07

  Stačí i několik málo let… Taky si připadám, jako bych na všech místech, kde jsem žila, nechala kousek a zpátky v CR mi to pak chybí…

 4. Gaby 7.7.2017 / 22:22

  Pridavam se k vam do skupiny ‚Ani tady, ani tam‘, nyni zacinam 11. rok v Londyne.
  Clovek si pripada vykoreneny, cizincem zde i doma.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s