Motýlek dumá

Historka první

O víkendu u nás byly holky – Motýlkovy nevlastní  sestry. Motýl odjel na kolo a holkám přikázal udělat zatím domácí úkoly.

Chvilku si hrály s Motýlkem a pak se usadily u stolu. Řekla jsem Motýlkovi, ať je neruší, protože se musejí připravovat do školy. Tak se posadil ke stolu s nimi a prohlásil, že chce zatím kreslit. Dala jsem mu papíry, pastelky, fixy.

Oznámil nám, že nakreslí obrázek pro každou ze svých sester, pro mě, pro tátu, pro jejich tátu a pro jejich mámu… Spolu s holkama jsme se mu snažily vysvětlit, že jejich táta je jeho táta. Že mají sice různé maminky, ale tatínka stejného. Koukal na nás, jako bychom se zbláznily. A myslím, že nám neuvěřil. Obrázky nakreslil pro oba tatínky 🙂

Na jednu stranu mě to pobavilo. Co si vlastně o holkách myslí? Že to jsou nějaké cizí dvě holky, které k nám dvakrát do měsíce jezdí na víkend jen proto, aby si měl s kým hrát? 🙂

Ale uvědomila jsem si také, že dříve nebo později mu to budeme muset vysvětlit lépe. Ale zase nechci, aby v něm začalo hlodat, že když se táta rozešel se svou první ženou, mohl by se teoreticky jednou rozejít i se mnou. Že bychom se mohli přestat mít rádi. Tak doufám, že na tuhle debatu dojde až za mnoho let. Nebo nikdy. Ostatně já byla jako dítě v naprosto stejné situaci jako on. Taky mám dva starší nevlastní sourozence (ale to slovo „nevlastní“ strašně nerada používám). Ale nepamatuju si, že bych někdy neměla jasno v tom, kolik máme dohromady maminek a tatínků.

 

Historka druhá

Dávám Motýlkovi sirup  na kašel, jehož vůně mi připomíná moje vlastní dětství. Říkám mu: „Když jsem byla malá holčička a měla jsem kašel, taky jsem dostávala takový sirup. Voněl úplně stejně.“

„A dávala ti ho babička?“ ptá se mě Motýlek.

„Ano.“ (Aspoň v některých rodinných vztazích má jasno.)

„A kde jsem byl já?“ ptá se mě vyděšeně? „Byl jsem s Kocourkem?“

Chvilku přemýšlím a pak potrvrzuji: „Vlastně ano. Byl jsi s Kocourkem schovaný u mě v bříšku, úplně malinkatý.“

 

Historka třetí

Pomáhám Motýlkovi s oblékáním.

„Ty ponožky by sis ale mohl obléct sám,“ povídám mu.

On že ne, že mu to nejde.

„Tak se to musíš naučit. Já tady vždycky nebudu, abych ti oblékala ponožky. Až budeš velký, budeš možná žít s nějakou jinou paní, kterou budeš mít moc rád, a budete spolu mít děti. Myslíš, že ti ta paní bude pomáhat s navlékáním ponožek?“

A on na to: „Já nechci. Až budu velký, chci pořád bydlet s mámou!“

No nazdar 🙂

 

Reklamy

6 thoughts on “Motýlek dumá

 1. Alinka 15.3.2017 / 19:29

  :))
  Jen k tem vztahum – neboj se toho vysvetlovani. Oni poberou vic, nez se zda. U nas deti vedi, ze babicka s dedou jsou rozvedeni a kazdy z nich zije uz s nekym jinym. Samozrejme to je potreba vysvetlovat primerene veku a nicim je nedesit. Ale oni si to stejne preberou po svem a cim vic cernych der (nevysvetlenych informaci) jim nechas, tim vetsi maglajs si v tom udelaji.
  Nektere teorie tvrdi, ze kdyz se dite na neco pta, je pripravene dostat (veku primerenou nicmene pravdivou) odpoved.
  Tak hodne zdaru ;).

 2. Quanti 17.3.2017 / 08:18

  Mně zas čtyřletá dcera včera sdělila, že mě má moc ráda, ale že by chtěla nějakýho manžela 😀 tak ta mi snad v mamahotelu nezůstane :))))

 3. Milan 17.3.2017 / 13:58

  Nevlastní sourozenec je ten, s kterým nemám žádného společného rodiče.
  Mám-li s někým společného tátu nebo společnou mámu, jde o polorodého sourozence. Máme společnou polovinu genů – jsme tedy polorodí.
  Mám-li s někým společného tátu i mámu, jsou sourozenci – jsme plně stejný rod, náš genetický materiál se shoduje.
  Polorodí sourozenci jsou si geneticky bližší než bratranci nebo sestřenice. Od společného předka je dělí menší počet narození.
  Takže neříkejte „nevlastní“ tam, kde jde o vlastního, byť „jen“ polorodého.

  • Vanilka 17.3.2017 / 14:37

   Děkuji za vyplnění díry ve znalostech. Výraz „polorodí sourozenci“ jsem nikdy neslyšela. Trochu zvláštní, ale rozhodně si na něj zvyknu snáz než na „nevlastní sourozence“.

  • jita2 22.3.2017 / 17:52

   A kdo je teda nevlastní sourozenec?

   • Vanilka 22.3.2017 / 21:46

    Kdybyste měla děti z prvního manželství a váš manžel taky, pak by to byli nevlastní sourozenci.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.