Prázdné místo

Tuhle knihu od J. K. Rowlingové jsem dostala k Vánocům, protože jsem si ji přála. Ovšem ne k těm posledním Vánocům a myslím, že ani k těm předešlým to nebylo. Tedy kniha ležela na hromadě knížek k přečtení vedle mého nočního stolku už hodně dlouho. Dostala se ke mně v nepravý čas. Pár měsíců jsem nečetla vůbec – a to pro mě znamenalo opravdu velké utrpení. Po zbytek času jsem si vybírala tenké nenáročné knížky, u nichž moc nevadilo, když jsem ztratila nit. Pustit se do takové bichle, to chtělo opravdu velké odhodlání. I když ona se jako bichle vlastně jen tváří. Ve skutečnosti má „jenom“ 542 stránek, ačkoli vypadá tak nejmíň na 800. Přesto když jsem se do ní v lednu pouštěla, tipovala jsem, že ji nedočtu dřív než někdy v červnu 🙂

Od J. K. Rowlingové jsem kdysi přečetla všechny Harry Pottery. Původně jsem to neměla v úmyslu, protože nerada čtu, co čtou všichni. Ale kamarádka mě zlákala a nakonec jsem musela uznat, že měla pravdu, když mi tvrdila, že se mi to bude líbit.

O Prázdném místu jsem slyšela spíš negativní kritiky, ale snažila jsem se je pouštět zase rychle z hlavy. Věřila jsem, že mě J. K. Rowlingová nezklame.

prazdne_misto

Prázdné místo je její první kniha pro dospělé. Ze začátku mi několikrát prolétlo hlavou, že ten, kdo tohle prohlásil, se musel splést, protože děj se hemžil teenagery. Pak se k nim ale naštěstí přidalo i několik postav v dospělém věku. Celkově těch postav v knize na můj vkus vystupovalo příliš mnoho. Na týdenní pobyt na horách jsem si knihu nevzala, protože takovou těžkou cihlu jsem si do našeho narvaného auta prostě nemohla dovolit. A když jsem se po návratu domů k četbě vrátila, nějakou dobu mi trvalo, než jsem se ve všech těch osudech zase zorientovala.

Některé starší postavy mě vyváděly z míry tím, co údajně považovaly za „vzrušující“. Britské důchodkyně jsou zřejmě velmi odlišné od těch našich 🙂 Také mě překvapovaly některé detaily, jako například název nově otevřené kavárny „U měděného čajníku“. Opravdu by v dnešní době takhle někdo pojmenoval novou moderní kavárnu? Je to otázka britských tradičních hodnot nebo v tom má prsty překladatel?

A stejně jako u jiných knížek, které jsem v poslední době četla, jsem měla pocit, že se autorka snaží popsat realitu dnešního světa až zbytečně drsně. Nějak se mi nechce věřit, že žijeme v tak zkaženém světě, kde každý spí s každým, všichni se podvádějí, pomlouvají, nenávidí, pijou, fetují… Nebo mám hezčí život než ostatní? Nebo jsem tak naivní, že to kolem sebe nevidím?

Nicméně J. K. Rowlingová všechny drobné nedostatky, které bych jí mohla (ale nechci) vyčíst, dokázala zachránit svým vypravěčským talentem, který jí nelze upřít. Kniha se čte snadno a rychle, chvílemi je děj docela napínavý – obzvlášť závěr. Poslední stránky jsem hltala se zatajeným dechem. A taky se slzami v očích, což se mi u knih stává málokdy. Konec je pěkně smutný.

Doporučuju.

Reklamy

3 thoughts on “Prázdné místo

 1. Lukáš 20.2.2017 / 22:41

  To je tak, když všichni čekají, že napíše něco podobného jako Harryho, ona tam vlastně nacpala jenom ty hromady postav… je vidět, že se umí udržet dokonalý přehled o tom, koho tam má a nějak s tím pracovat.

  Ale knížka se mi taky líbila.

 2. Quanti 21.2.2017 / 22:09

  Přiznám se, že já se tím prokousat nedokázala a nechce se mi to zkoušet znova přesně pro ten negativní pocit, že všichni lžou, kradou a podvádějí… můj svět prostě takový (aspoň do velké míry) není a nechci, aby byl.

 3. Matilda 22.2.2017 / 19:44

  Harryho čteme teď se synem, koupila jsem mu ilustrované vydání, je skvělé. A pro dospělé jsem akorát včera dočetla její detektivku, které píše pod pseudonymem Galbraith. Skvěle se čte, moc se mi líbí její hlavní hrdina a jeho asistentka a příběhy jsou také skvěle vymyšlené. Za mě doporučuji

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s