Zbytečná pravidla

Nerada ztrácím svůj čas. Jako asi každý. A když ho ztrácím kvůli hloupým, zbytečným pravidlům, dokáže mě to opravdu rozzuřit.

Příklad první: těhotenská kontrola u zubaře. Je povinná – zubař musí dát razítko do formuláře, kam se poznamenávají všechny povinné kontroly v těhotenství. Když je formulář kompletní, pošle se na zdravotní pojišťovnu a ta pak budoucí mamince vyplatí první ze tří částí „porodného“. Objednala jsem se tedy k zubaři na pravidelnou prohlídku + zubní hygienu, tedy odstranění zubního kamene. Zubař provedl vše potřebné a já mu pak předala svůj formulář k vyplnění. Zarazil se. „Nemám právo vám odstranit zubní kámen a zároveň udělat těhotenskou prohlídku v ten samý den,“ oznámil mi. Prý kvůli pojišťovně. Naštěstí je to mladý sympatický muž se selským rozumem. Dal mi razítko do formuláře s datem následujícího dne a bylo po problému.

Příklad druhý: ultrazvuk miminka. Na jednom z větších ultrazvuků během těhotenství se objevil maličký nález na úrovni jater, jakási „kalcifikace“. Údajně nic, co by nás mělo více znepokojovat (jako správná úzkostlivá matka samozřejmě znepokojená jsem), často se to prý samo vstřebá, nicméně je třeba to ověřit ultrazvukem po narození. Zároveň se všechni novorozenci posílají na preventivní ultrazvuk kyčlí. Logické by tedy bylo provést oba ultrazvuky zároveň… Proč zbytečně trápit miminko a matku v šestinedělí dvojitou cestou na dětskou kliniku, dvojitým svlékáním všeho podzimního oblečení atd.? Ne, pojišťovna neumožňuje provést obě prohlídky zároveň. Takže příští týden v úterý tam jedeme poprvé a ve středu znovu. Pevně doufám, že doktor, který bude ultrazvuk provádět v úterý, bude mít také selský rozum jako můj zubař.

Příklad třetí: kojenecké plavání. Chodím na něj s Motýlkem už od jeho pěti měsíců. Zápisné se obnovuje každý trimestr. Ten letošní podzimní jsme vynechali, protože mi bylo jasné, že těsně před porodem a těsně po něm do bazénu nebudu schopná chodit. Ale s paní plavčicí jsem se dohodla, že od ledna se zase vrátíme. Řekla mi tehdy, že na začátku listopadu můžu Motýlka přijít zapsat. V úterý jsem se tedy vydala s oběma dětmi v sychravém počasí na druhou stranu města. Bylo mi řečeno, že do příštího trimestru bude možné se zapsat až od čtvrtka. Ve čtvrtek jsem tam jet nemohla, ale vrátila jsem se tam s oběma dětmi (záměrně to zdůrazňuji, protože to je vždycky velká výprava, která zabere skoro celé dopoledne) hned v pátek. A řekli mi, že už pro nás v kurzu není místo.

Jsem jediná, kdo má pocit, že se stala chyba v systému?

 

10 thoughts on “Zbytečná pravidla

 1. avespasseri 15.11.2015 / 11:08

  Ať žije papírování! Právě jsem se rozhořčovala na FB se známou, protože jsme mluvili o tom (tedy já jsem mluvila), jak mi přijde naprosto strašlivé, když rodící ženu přijmou v porodnici tak, že se jí začnou vyptávat na adresu zaměstnavatele, případně zaměstnání manžela…
  Že to provedli mě na úplném začátku porodu (ale kvůli tomu mi přestaly stahy…), Ok. Ale teď jsem četla, že to provedli v jedné porodnici ženě při příjmu ženě, která už byla téměř před tlačením….
  Prý „standardní postup“. A já myslela, že standardní postup při porodu je rodit a ne vyplňovat papíry?????? Ale to je tím, že nějak asi žádného doktora ještě nenapadlo, že ženská psychika je křehká věc a že je třeba na ni brát ohled 🙂 I když muže to přece už muselo napadnout snad stokrát???????? :-))))))) Jen většinou nad tím nechápavě mávnou rukou (citlivka)….

  • Hanka 15.11.2015 / 16:24

   Jo tohle mi přijde taky strašné, už se moc těším, až na začátku porodu budu odpovídat na sto otázek, které se stejně řešily už několikrát předtím – ach jo. Hlavně rodičky nestresovat, aby byly co nejvíc v pohodě 😀

   • avespasseri 15.11.2015 / 18:19

    Stačí říct rovnou „nevím“. Zahrát blbou, vynervovanou rodičku a kašlat na ně 🙂 Tak mučením to z nikoho snad tahat nebudou?? :-))))) Sice člověk bude za trotla, ale co, aspoň bude nějaká zábava :-))))

   • Vanilka 15.11.2015 / 18:27

    Tady po mně v porodnici nikdo adresu zaměstnavatele nechtěl. Tu jsem vyplňovala do různých formulářů v klidu domova. A do porodnice jsem šla asi měsíc před porodem „vytvořit složku“, porodní asistentka se mě vyptala na všechno možné, a při porodu už se žádná administrativa neřešila, protože všechno už měli v mé složce.

   • avespasseri 15.11.2015 / 21:26

    Ideální. Na mě si v porodnici také už složku vedli, ale bohužel ne úplnou 😦 Hodně mě to zarazilo…

 2. Sedmi 15.11.2015 / 21:45

  No a pak že pod svicnem největší tma 😀 /to mají asi v tom Beneluxu vrozené co.. A pak se divíme. Měli bychom EU přesunout třeba do Itálie 😀 /

 3. petra 16.11.2015 / 08:56

  Koukám, že Lucembursko se od Francie v některých věcech zas tak moc neliší.
  Pro mě byla zatím největší bojovka nechat se zapsat na securité sociale. To zabrala víc než tři měsíce, byla jsem tak kvůli tomu minimálně šestkrát. Sice nemám svou vlastní carte vitale a chodím s partnerovou, ale nemám nervy to znovu absolvovat.
  Pro mě jedna z největších absutdit poslední doby: při žádosti o občanku nesmí být rodný list starší tří měsíců (nechápu proč, vždyť se na tom dokumentu snad nic nemění, ne? smůla, měli jsme ho starý pět měsíců; vystavený hned po porodu), platnost občanky miminka (!) je deset let!

  • Vanilka 16.11.2015 / 13:08

   To mi připomíná, že vzhledem k tomu, že obě naše děti jsou napůl Francouzi, čeká nás ještě několik návštěv francouzské ambasády. A ano, rodný list nesmí být víc než 3 měsíce starý – taky mi to připadá jako nesmysl. Ale chtěla to po mně i česká ambasáda, když jsem si nechávala uznat sňatek uzavřený v Lucembursku. A 10 let platná občanka i pas, ve kterých má Motýlek fotku, když mu byly 3 měsíce… Co dodat 🙂

 4. Lenka 17.11.2015 / 14:31

  Chodila jsem s detmi take na ultrazvuk kycli a vzdy jej provadel ortoped. Kdyby jim chtel prohlednout i jatra, tak bych se branila a zadala asi internistu.
  Zijeme momentalne v Nemecku, predtim deset let v Nizozemsku. Co se lekarske pece tyka, jsem spokojenejsi s nemeckou peci.
  Velice rada Vas ctu, preji hodne zdravi a mene starosti.

  • Vanilka 17.11.2015 / 15:34

   Děkuji 🙂
   Nás poslali na oddělení „radiologie“, ultrazvuky všeho možného tam provádí „specialista na ultrazvuky“, který pak výsledky pošle lékaři, který si ultrazvuk vyžádal. Takže po chvilce přemlouvání nám dnes prověřili jak ty játra, tak i ty kyčle… a vše se zdá být v pořádku.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s