První záchvěvy vánoční paniky

Zatímco termín porodu mám stanovený na Halloween, který se naštěstí v mojí ani v Motýlově rodině nikdy nijak zvlášť neřešil (a náš Motýlek se svým novým jesličkovým režimem jen 2 dopoledne v týdnu přijde i o jejich halloweenskou party, což pro mě znamená, že nemusím řešit masku), začínají mě pomalu děsit Vánoce. Dnes mi došlo, že v šestinedělí (!) bych měla péct cukroví, shánět dárky, připravit adventní kalendář a něco do něj. Na ty dárky mám tedy i kus prosince, ale je mi jasné, že listopad bude jaksi v mlze…

Vymyslet dárky pro Motýlka bude hračka. A to i bez toho, aby zrovna těch hraček dostal přemíru. Na Pinterestu jsem natrefila na tenhle inspirativní článek: 18 Non-Toy Gifts for Toddlers. A pro letošní Vánoce jsem si z něj poznamenala hned dva nápady:

 1. Vytvořím Motýlkovi malé fotoalbum, ve kterém shrnu jeho rok 2015. V poslední době si spolu často prohlížíme fotky z dob, kdy byl miminko, aby si trochu osvěžil paměť (ha ha) a připravil se na to, co nastane, až naše druhé miminko „vyleze dírou ven“, jak mi několikrát denně opakuje. Také se velmi rád kouká na fotky a videa v mém či Motýlově mobilu, obzvlášť pokud je hlavním aktérem právě on. Ano, trochu mi nahání strach tahle sebestředná generace dětí, kteří už ve dvou letech pózují a dělají si „selfies“. Ale právě proto jsem se rozhodla mu pár fotek vytisknout a darovat mu je v klasičtější formě. A možná by se z toho mohla stát taková malá každovánoční tradice…
 2. Pořídím Motýlkovi na naši minizahradu krmítko pro ptáky. Ptáky miluje a mohla by to být docela prima zábava, sypat jim do krmítka semínka a drobky od snídaně.

Dále uvažuju, že mu pořídím první brusle. Kryté kluziště máme nedaleko a snad bych tam občas zvládla zavítat i s miminkem.

A taky bych si přála, aby letos vyzkoušel lyže. Vím, že většina normálních lidí si myslí, že ve dvou a půl letech je to ještě brzy. Jenže moje mamka nasadila laťku velmi vysoko tím, že mě údajně na lyže postavila už v roce a půl! V té době Motýlek teprve 2 měsíce chodil bez opory… ehm. Ale letos by krátké ťapání na lyžích zvládnout mohl. Jen tak pro seznámení. Na druhou stranu si nemyslím, že má cenu kvůli tomu lyže kupovat. Asi mu je někde zkusím půjčit. Pokud se tedy vůbec dostaneme někam do hor.

Daleko větší potíž bude s dárky pro ostatní členy rodiny. Pro Motýla už jsem jich pár koupila, protože on je na dárky obzvlášť náročný, a tak musím využít jakékoli inspirace už v průběhu roku. Nicméně jsou to dárky, které budou užitečné pro celou rodinu, takže bych potřebovala najít ještě pár takových, které budou určeny opravdu výhradně jemu. Ještě předtím ale musím vymyslet i narozeninový dárek (a opatřit dort), což mi trošku usnadnil tím, že se zmínil o nějaké nové helmě na kolo, která by se mu líbila.

Ovšem co nadělit „zbytku“ rodiny, tzn. rodičům, sourozencům, tchánovi s tchýní, švagrovi a švagrové, všem různým tetičkám a té haldě dětí?! To je pro mě rok od roku čím dál větší problém a přiznám se, že i čím dál menší potěšení. Na nějaké běhání po obchodech s nadějí, že se nápady dostaví, až ty správné věci uvidím, asi letos nebudu mít čas ani energii. Takže mě bude zachraňovat internet, což ale znamená, že nejdřív budu muset vědět, co chci objednat! Když k tomu přimyslím, že vůbec netuším, kde a v jakém složení budeme letošní Vánoce slavit, mám pocit, že se na mě valí velká lavina.

Co se týče toho adventního kalendáře, opravdu mi na tom záleží. Jako dítě jsem milovala otevírání okýnek na těch kýčovitých papírových kalendářích s nekvalitní čokoládou uvnitř. Jenže tehdy to byla porevoluční luxusní novinka. Nevím, jestli to má pro děti stejné kouzlo i dnes. V záchvatu eliminace všeho nezdravého z jídelníčku mého prvorozeného dítěte jsem loni vlastnoručně adventní kalendář vytvořila s pomocí krabiček od sirek (od té doby máme na krbu pořád ještě dvě misky plné zápalek). S výsledkem jsem byla celkem spokojená. Ovšem můj plán, že tenhle kalendář vydrží celá léta, tak úplně nevyšel. Motýlek byl na to loni ještě prostě moc malý. Ne že by byl kalendář úplně nepoužitelný. Stačilo by pár drobných oprav s kapkou lepidla  a bude zase funkční. Ale tu černou fixu z toho bílého pozadí už asi nedostanu.

Na Amazonu jsem našla tyhle krásné miniaturní ptačí budky. Zase ptáčci. Daly by se navěsit na větvičky, které bych dala do bílé vázy, kterou jsme dostali jako svatební dar. Ale i s dopravou 50 EUR?! Tak asi ještě počkám, zda se něco neobjeví v oddělení „hobby“ našeho supermarketu a během listopadu (tedy v tom šestinedělí) tam budu muset podniknout pátrací výpravu.

Nebo máte nějaké jiné nápady, jak dítěti zpestřit první čekání na Ježíška, které snad bude konečně trochu vnímat? 

Reklamy

6 thoughts on “První záchvěvy vánoční paniky

 1. LE 12.10.2015 / 13:43

  letos bych chtěla zkusit tento adventní kalendář s úkoly http://zlesa.blogspot.cz/2014/11/2-x-24.html a možná, možná zas upeču perníčky – na každý den jeden.
  Spíš než na Vánoce se těším na ty drobné přípravy, do kterých by se mohl pižďuch už letos zapojit. Ale zatím nemám nic vymyšleného 😀 Jen jsem si objednala Vánoční knížku od Terezy Říčanové, která není prvoplánově líbivá, spíš taková syrová, ale těším se, až ji budem číst.

 2. Sedmi 12.10.2015 / 20:06

  Šmarja kliiiid 🙂 nechceš toho od sebe trochu moc? Nejsou důležité hory dárků… Ale máma, která je v pohodě.

 3. K 15.10.2015 / 15:19

  Já mám ráda adventní kalendáře, ale myslím, že děti velikosti Motýlek na to mají ještě čas. Mám ráda tyhle články s tipy na dárky, myslím, že byste si v rodině měli říci DOST a ne si davat darky s tetama a bratrancema atd…kor letos je vhodna prilezitost.Ani bych nechtěla aby moje díte dostalo od kazdyho dárek, co s tím pak?
  Mě se líbí (myslím že bude dobrá) tato „Vánoční kniha“
  http://www.albatros.cz/vanoce-z-celeho-sveta-1/

 4. Quanti 16.10.2015 / 14:55

  Já poprvé rodila necelé tři týdny před Vánocemi. Ve strachu z předčasného porodu jsem měla už v půlce listopadu nakoupené dárky a napečené cukroví a z Vánoc jsem v podstatě nic moc neměla, moje pozornost byla úplně jinde a jen mě štvalo, že se k nám pod záminkou Vánoc v šestinedělí cpaly návštěvy. Ale takhle je to možná ještě horší 🙂

  • Vanilka 16.10.2015 / 16:03

   To bych asi taky těžce nesla. Nevím, co je lepší 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.