Ke štěstí je potřeba práce?

Včera jsem cestou z práce v rádiu zaslechla rozhovor s univerzitní profesorkou Claudií Senik, autorkou knihy Ekonomie štěstí (L’Economie du bonheur). Podle jejích výzkumů patří práce k základním elementům nezbytným pro to, aby se človek cítil šťastný. Jinak řečeno, ke štěstí je potřeba mít práci.

Dovedlo mě k to k hlubokému zamyšlení 🙂

Když opomenu jistý finanční příjem, který podle mého názoru k zajištění štěstí skutečně potřebný je, nemyslím si, že bych byla méně šťastná, kdybych nechodila do práce. Zamyslela jsem se hlavně nad tím, co bych namísto chození do práce dělala, kdybych ten finanční příjem měla zajištěný „nějak jinak“.

1. Věnovala bych se Motýlkovi. To je asi jasné.

2. Pořád v rámci bodu jedna bych rozjela projekt výuky češtiny a českých reálií pro děti žijící v Lucembursku.

3. Nebo bych tu založila školící centrum pro personál jeslí apod., abych je obeznámila se správnou manipulací s miminky. Ne že bych byla nějaká specialistka. Ale snad bych jim mohla dohledat alespoň pár základních informací.

4. Nebo bych se věnovala osvětě ohledně kojení, aby místní maminky pochopily, proč je pro děti důležité.

5. Taky bych se vrhla na vypracování rozsáhlého sociologického průzkumu na téma vícejazyčnosti. Věnovala bych samozřejmě pozornost vícejazyčnosti u dětí, čehož by později mohla využít lucemburská vláda při rozhodování, zda je pro děti skutečně přínosné, aby personál v jeslích ovládal několik jazyků, a jestli je dobrý nápad mít výuku první roky školní docházky v lucemburštině, potom v němčině a následně podle výběru střední školy třeba ve francouzštině. A také bych se zaměřila na vliv kulturních rozdílů a jazykových odlišností na týmovou práci v pracovním prostředí.

6. Napsala bych knihu. Tedy vlastně několik. Uveřejnila bych své vědecké poznatky (viz výše), ale ještě bych k tomu napsala nějaký poutavý román.

7. Anebo bych prostě byla „obyčejnou“ ženou v domácnosti a dělala všechno, co ženy v domácnosti prý dělají: chodila na manikúru, pedikúru, ke kadeřnici, na kosmetiku, do fitka, do bazénu a s kamarádkama na kafe 🙂

 

Reklamy

9 thoughts on “Ke štěstí je potřeba práce?

 1. Quanti 21.11.2014 / 15:33

  Práce se ale snad nerovná výdělečně zaměstnání od-do. Člověk potřebuje mít životní náplň a smysl, v tomhle ohledu souhlasím, a když má životní potřeby zajištěné nějak jinak, tak proč nebýt matkou v domácnosti nebo neziskový učitel?

 2. veve 21.11.2014 / 17:54

  Naplánovala sis krásnou PRÁCI 🙂

 3. jolana88 21.11.2014 / 19:13

  krásná ukázka, jak je vše relativní 🙂 Váš odpočinek se dá, klidně, nazvat prací

 4. Sedmi 21.11.2014 / 21:00

  to by byla zasluzna aktivita… docela by me zajimalo, jak dosli v lux k tomu pojeti kojeni a MD, co tam ted maji… je to masakr…

 5. Alinka 21.11.2014 / 21:11

  Stejne jako Quanti bych se priklanela k tomu, ze je treba „mit co na praci“ nikoli nutne praci jako zamestnani. Mimochodem, proc neco takoveho opravdu delat nezacnes? Ne vsechno najednou,ale postupne, pomalicku?

 6. K. 26.11.2014 / 15:29

  asi se mi líbí nejvíc bod č. 7
  😀

 7. Michaela 27.11.2014 / 17:23

  Ja k tomu mam jednu velmi dulezitou poznamku – mit (male) dite JE prace! kdybys byla bez ditete a bez prace, myslim, ze by ses docela nudila (pokud bys nepsala knihu).

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.