Samba

Minulý týden jsem si nakonec propustku doma „vyjednala“ a vyrazila s kamarádkou do kina. Šly jsme na film Samba. Je od stejných tvůrců jako film Nedotknutelní, v hlavní roli se stejným černochem, Omarem Sy. Divák se tedy nevyhne pokušení oba filmy porovnávat, což je trošku škoda, protože v tom případě z toho Nedotknutelní vycházejí daleko líp.

Samba se zabývá problematikou přistěhovalců ve Francii, konkrétněji v Paříži, kteří žádají o azyl a snaží se najít si způsob obživy. Jejich situace je složitá, protože často nemají povolení k pobytu, bojí se vyhoštění a toho, že se budou muset vrátit zpátky do své země, kde je chudoba a válka. Zároveň je ve Francii možná čeká určité rozčarování, protože je velmi těžké najít si bez pracovního povolení práci, a získat povolení je běh na dlouhou trať, protože francouzská byrokracie je velmi pomalá. Existují dobročinné organizace, které těmto lidem pomáhají. V jedné takové organizaci pracuje Alice (Charlotte Gainsbourg) v rámci své psychiatrické léčby poté, co si ve své původní práci prodělala burn-out. Setkává se tak se Sambou ze Senegalu, který ve Francii žije už 10 let a stále nemá oficiální povolení k pobytu. Oba mají naprosto odlišné starosti, ale najdou jeden v druhém porozumění a zalíbení.

Obě témata – problém přistěhovalců a burn-out – jsou velmi aktuální. Až tak, že když se ve filmu ukázalo, že Alice prodělala burn-out, obrátila jsem oči v sloup, protože mám pocit, že v poslední době se burn-out týká tak třetiny pracující populace. Možná jsem nespravedlivá, ale zdá se mi, že jakmile je někdo trochu ve stresu a dělá práci, která mu nedává smysl (přitom ale neznám moc lidí, kteří dělají práci, která jim smysl dává…), hned se řekne, že prodělává burn-out.

Film doporučuju právě pro to zamyšlení nad životem a očekáváním přištěhovalců, a také pro jemný smysl pro humor. Nečekejte ale stejně silné emoce jako u Nedotknutelných, kterými si tvůrci nasadili laťku možná příliš vysoko.

 

samba

One thought on “Samba

  1. Oh My Beautiful Life 10.11.2014 / 21:45

    Se máš, já nebyla v kině ani nepamatuju 😀 Nedotknutelní byli skvělí… byla tam i nádherná hudba.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s