Hádky

Prázdniny trávíme společně s Motýlovou sestrou, jejím manželem a jejich třemi dcerami. Ta nejmladší je teprve batole, ale ty dvě starší jsou zhruba ve věku Motýlových dcer. Tudíž k sobě mají blízko nejen věkově. Obvykle si spolu dost vyhrají a dobře si rozumí – hlavně ty dvě mladší a ty dvě starší, ale často si hrají i všechny čtyři dohromady.

Letos spolu už ale strávily dva týdny v červenci a ty další dva týdny teď v srpnu jsou už na ně možná trochu moc. Projevuje se u nich ponorková nemoc. Začalo to hned druhý den a já si uvědomila, že mě dětské hádky docela fascinují. Od té doby se jim snažím přijít na kloub. Jak je možné, že dvě malé holčičky můžou být v jednu chvíli nerozlučné kamarádky a vzápětí se jedna na druhou rozzlobí do té míry, že spolu nemluví, chtějí se stěhovat do jiného pokoje a případně i prázdniny předčasně ukončit a jet domů? V jedenácti letech! Co může být tak závažného? Samozřejmě vzájemné trucování trvá v těch nejvážnějších případech nanejvýš několik hodin.

Během prvního týdne společných prázdnin se řešilo:

 • kdo pojede ve kterém autě; když jedeme třeba na pláž, holky předtím hodinu řeší, zda ty dvě starší můžou jet v autě se mnou a s Motýlem (a s malým Motýlkem – ostatně právě on je hlavní příčinou těchto sporů – viz dále) a ty dvě mladší pojedou s Motýlovou sestrou a cestou zpátky se vystřídají, jenže ty dvě mladší obvykle nesouhlasí a chtějí jet v našem autě taky hned. Jednou se Motýlovým nedopatřením stalo, že ty dvě mladší s námi jely tam i zpět, a to byl oheň na střeše: jeho jedenáctiletá neteř s ním pak až do večera nemluvila. A s těmi dvěma mladšími samozřejmě už vůbec ne.
 • kdo bude v autě sedět vedle Motýlka; ačkoli on většinu času v autě prospí, místo vedle něj je velice populární. Zřejmě se jedná o veledůležitou roli podávačky hraček a utíračky slin.
 • kdo bude s kým spát; to když se ty dvě starší rozhádaly a chtěly tedy každá dostat svou vlastní sestru na svou stranu. Následně se řešilo:
 • kdo bude spát ve kterém pokoji; jedna z těch dvou rozhádaných by logicky musela opustit společnou ložnici… kdyby na to stěhování skutečně došlo. Jenže jak jsem napsala výše, do večera byl spor urovnaný a nikdo se nikam nepřesouval. Ale to hašteření jsme my dospělí museli poslouchat celý den.
 • kdo půjde první do bázénu; v tomhle případě jde spíš o to, aby tam žádná z holek neskočila dřív než ostatní. Tudíž když naše auto se dvěma holčičkami dorazí z výletu domů dřív než to druhé auto, obě holčičky se kvapem běží převléknout do plavek a naklušou k bazénu a potom poslušně čekají na kraji bazénu, než dorazí ty zbývající dvě, jinak riskují, že s nimi ty dvě nebudou mluvit.

My dospělí se jejich hašteření smějeme a obracíme oči v sloup, protože nám jejich starosti připadají malicherné. Ale ruku na srdce: mají naše dospělácké hádky o tolik závažnější důvody?

Reklamy

6 thoughts on “Hádky

 1. Barb 19.8.2013 / 13:29

  Kde je víc holčiček než dvě, dřív nebo později dojde k podobným sporům. Už je to dvacet let, ale úplně v tom vidím sebe s kamarádkami. Joo, to pro nás tehdy byly životně důležité věci, o které jsme se hádaly. 🙂

 2. vimneok 19.8.2013 / 14:26

  ja mam doma jenom dve, a i ty se sem tam pohadaji…

  • Barb 19.8.2013 / 14:41

   Jo, myslela jsem takový to, jak se některá z nich urazí a ty dvě se s tou jednou nebaví, pokud možno až „do smrti smrťoucí“. 🙂

 3. Ano ano, taky vidím sebe a sestřenku 🙂 Škoda, že už člověk nemůže takové věci řešit. I když, jak říkáš na konci, fakt je neřešíme? Asi nás doma někdo nahrávat, stačí za slovo nádobí dosadit pannenka a vyleze z toho na chlup stejná dětská hádka 🙂

 4. Oh My Beautiful Life 19.8.2013 / 22:55

  Tak to je kouzelné, taky si to pamatuju, strašně jsem to prožívala se sestřenkama v létě. Ale naučila jsem se jedno, co platí celý život: tři jsou pěkně blbý počet…

 5. anarvin2013 20.8.2013 / 21:20

  Moc hezké, také jsem se na chvíli vrátila do dětství 🙂 rovněž nás bylo tři a více, obvykle já s mojí nejlepší kamarádkou a moje sestra s její nejlepší kamarádkou (mimochodem naše nej. kamarádky byly také sestry) 🙂 a úplně vidím všechny ty hádky a malichernosti, které nám připadaly jako životně důležité situace..nedej bože, že by v tom bazénu byly opravdu dřív než my 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s