Očkování

Očkování dětí je další z mnoha ošemetných mateřských témat, které se v Čechách hodně řeší. Ve Francii ani v Lucembursku osobně neznám nikoho, kdo by nad tím tolik dumal (tedy kromě českých maminek, které tady žijí); všichni své děti nechávají očkovat tak, jak je napsáno v očkovacím kalendáři. Podle toho lucemburského se má první očkování dělat ve dvou měsících: jedná se o tu slavnou  hexavakcínu + rotaviry + pneumokoky.

Jako česká maminka žijící v Lucembursku jsem v sobě vedla boj. Z Čech ke mně proudily informace o škodlivosti vakcín, o hrůzu nahánějících reakcích (od zvýšených teplot přes roztroušenou sklerózu až k rakovině), o přítomnosti hliníku ve vakcínách atd. Na druhou stranu neočkovat vůbec bych si netroufla. Myslím, že očkování je ve své podstatě dobrá věc, obzvlášť když některé choroby, které už téměř vymizely, se zase vrací, a důsledky, kdyby Motýlek takovou chorobu chytil, by mohly být daleko horší než pouhé riziko nějaké reakce na očkování. Utěšuju se také tím, že většina dětí vakcíny snaší dobře, a ty strašidelné příběhy jsou přece jen ojedinělé. A také jsem názoru, že na internetu koluje spousta informací, jejichž původ a hlavně pravdivost se nedá dost dobře ověřit.

Stejně jako se nedá ověřit nezaujatost naší paní doktorky. Na první očkování k ní byl Motýlek objednaný v pátek a já si na ni připravila celou řadu otázek založených právě na různých článcích, které jsem četla v časopisech a na internetu. Sama mi navrhla očkování rozložit, aby toho hned napoprvé nedostal tolik. Jenže pak se mě zeptala, zda se chystáme jet někam na prázdniny, a poté, co jsem dodala také to, že Motýlek bude od září chodit do kurzu plavání pro miminka, ze svého návrhu zase ustoupila. Doporučila mi očkovací kalendář dodržet tak, jak je, a zapřísahala se, že věda jde neustále kupředu a že do dnešních vakcín se přidává pořád méně konzervačních látek jako hliník, že za celou její kariéru žádné dítě nemělo žádnou velkou reakci kromě lehce zvýšené teploty, zato mi detailně popsala případy hospitalizovaných neočkovaných dětí. A řekla mi, že v médiích a na internetu se vyskytují různé, často neúplné a neověřené informace, které pak spouštějí davové šílenství.

Chělo se mi s ní souhlasit. Ona je přece specialista. Ona by měla vědět lépe než já, co je z lékařského hlediska správné. Dobře ví, že mě a mého syna bude vídat ještě řadu let, takže by od ní nebylo moudré mi věšet bulíky na nos. Nakonec jsem ji tedy nechala, aby Motýlka naočkovala. Dostal dvě včeličky a jednu vakcínu do pusinky. Moc plakal a křičel a já ho měla utěšovat, což mi moc nešlo, neboť jsem měla sama slzy na krajíčku.

A pak jsem čekala. Celé odpoledne jsem očekávala tu strašlivou reakci, horečku, křeče a bůhvíco dalšího. Je pravda, že večer Motýlek plakal, dokonce i u kojení, střídavě jsme ho s Motýlem nosili a houpali a utěšovali. A já si rvala vlasy na hlavě a vyčítala si, že jsem mu ty vakcíny nechala píchnout. Nicméně teplotu neměl a plakat přestal poté, co se před půlnocí vyprděl a vykonal svou potřebu. Potom usnul, spal celou noc a ráno se probudil s úsměvem. Tak nevím, jestli ten jeho večerní pláč byl reakcí na očkování nebo spíš na salátovou okurku, kterou jsem měla k obědu.

I nadále mám jisté pochybnosti. Ne o smyslu očkování jako takovém, ale spíš o tom, proč se už do tak malých miminek píchají takové kombinace. Proč se nezačíná později (asi proto, že žiju v zemi, kde spousta dětí nastupuje do jeslí už ve 3 měsících) a proč se to nerozloží. Doktorka mi tvrdila, že malá miminka snášejí očkování daleko lépe (tzn. že mají menší reakce) než třeba šestileté děti. Vážně mi připadalo, že má rozumný přístup. Do ničeho mě nenutila. Ale zároveň dvě ze tří vakcín, které Motýlkovi píchla, byly z těch, které jsem měla na černé listině…

Bylo to těžké rozhodování, ale nějak jsem se rozhodnout musela. Nesu za Motýlka zodpovědnost a nesla bych ji i v případě, že by očkovaný nebyl. A na to bych asi neměla odvahu.

A jak jste na tom s očkováním vy?

Reklamy

17 thoughts on “Očkování

 1. Luca 8.7.2013 / 14:40

  jenom hexu, zatím nic víc. ani mi to lékařka nedoporučila. jo a začínaly jsme v 10 měsících…

 2. vimneok 8.7.2013 / 14:53

  drzim palce, vypada to, ze budete mit stesti a reakce treba zadne nebudou…

 3. Alizia 8.7.2013 / 15:01

  No já to celkem taky řešila, i jsem o tom napsala jeden příspěvek. Tuto kombinaci bych dceři dát nenechala, ale to taky proto, že moje doktorka má asi jiný přístup než v Lucembursku a rozumně mi řekla, že to taktéž nedoporučuje. A v mém okolí jsem zažila i nějaké příhody, kdy to zrovna dobře nedopadlo. Ale mohla to být náhoda. U dalšího dítěte bych požádala o celkový odklad očkování, přijde mi, že se očkuje moc brzy, kdy ještě není vyvinutý imutní systém dítěte. Celkově jsem k lékařům dost skeptická, takže z toho pramení a moje opatrnost tady v té otázce. Taky mě dost ovlivnila kniha Doba jedová, napsala ji prof. Strunecká a k té já mám docela respekt a určitě si spoustu věcí, o kterých píše, nevymyslela. Jestli to Motýl všechno zvládnul dobře, tak bych nad tím už moc nebádala a raduj se z jeho elánu a zdraví 😉

 4. E. 8.7.2013 / 18:19

  Zrovna před pár dny jsem na blogu psala o tom, kterak byla B. očkovaná u kojení u mě v náručí – snášela to tak výborně! Taky jsem se s očkováním těžce rozhodovala, nakonec dostala pentavakcínu Pediacel (bez hep.B) v 7 a 9 měsících a za půl roku ji čeká už jen přeočkování.
  A je fajn, že to u Motýlka proběhlo bez problémů!

 5. olivia 8.7.2013 / 18:38

  Ja som strašne rada, že moje deti sa narodili v dobe, kde sa ešte neuvažovalo o tom, či áno alebo nie, keď sa ešte nepochybovalo úplne o všetkom a keď sa ešte lekárom dôverovalo. Týmto nechcem povedať, že to bola doba lepšia, ale dobre vieme, že internet je plný nepodložených faktov. Komu teda veriť? Prof. Struneckej? A kde je záruka, že pravda je u nej? Knihu Doba jedová som čítala, ale mala som z nej pocit skoro ako zo Strážnej veže, akoby všetko na tomto svete bolo zlé a jedovaté. Teraz nechcem kritizovať knihu ani brať niekomu vieru, radšej sa obraciam na zdravý rozum každej mamičky. Kto bude niesť zodpovednosť, koho svedomie, keď nezaočkované dieťatko dostane vážnu chorobu? Nehovoríme o očkovaní proti chrípke predsa. Poznám túto očkovaciu dilemu, ale pýtam sa, prečo. Koľko je registrovaných (a nehovoriac už že dokázaných) prípadov poškodenia z očkovania? Aké percento? Ja by som si netrúfla byť taká bohorovná, že nedať zaočkovať…

 6. Simisek 8.7.2013 / 22:42

  Malou jsem nechala naočkovat hexavakcínou, u té bych ani neuvažovala o něčem jiném a a pak na doporučení doktorky proti pneumokokům, hodně jsem nad tím uvažovala a zvažovala a říkala si u čeho je vyšší šance, že zareaguje špatně na očkování nebo, že se dotane k nějakému viru a já si pak budu vyčítat, že jsem neočkovala. Myslím, že nikdo nemůže plně říci, že je to dobré to a špatné ono. Nikdy není nic jen černobílé. Naše malá naštěstí zareagovala na očkování jen zvýšenou potřebou spánku v ten den, jinak byla spokojená.
  Jen švagrová nechala očkovat neteř i proti rotavirům, malá to nesla skvěle, ale švagrová dostala rotavir a po zjišťování kde by k tomu přišla se dotali k tomu očkování, že tělo malé po očkování ten vir „vylučovalo“ a ona ho chytla. Ale to asi nebude běžná záležitost, protože na to přišli snad až po třech dnech na jipu kdy nevěděli co jí je.

 7. Quanti 9.7.2013 / 09:39

  Rozložila jsem si hexavakcínu + pneumokoky zvlášť, rotaviry jsem nedávala. Jsem ráda, protože hexu snášela dobře, zatímco synflorix měl reakci trošku horší, taky mi to dohromady přijde jako moc velká zátěž, ale stejně jako ty bych si netroufla neočkovat. Ty nejhorší reference mám z okolí (i od přímých známých) ale na MMR, a tu bych ráda o něco odložila, až přijde čas.

 8. bosorrka 9.7.2013 / 21:32

  Tak je důležité neočkovat, není-li dítě zcela zdravé a taky se nedoporučuje toho do něj naprat tolik najednou hned malikému. V realitě přece párměsíční kojenecký imunitní systém není připraven na zdolání tolika závažných nemocí. Většina dětí to nějak zvládne, kór když doktorky nespěchají a odloží očkování i v případě lehkého nachlazení miminka. Každopádně ty nepovinné už bych nedávala, nejde-li o vycestování do exot. zemí apod.

 9. vimneok 10.7.2013 / 12:46

  nemůžu si pomoct, zůstal mi v hlavě vězet ten pláč, o kterém jsi psala… zkus vyhledat heslo encefalitický pláč, je to jeden z hlavních příznaků problémové reakce na očkování…
  „Zvlášť nebezpečným ukazatelem, o kterém by měly maminky vědět, je podle Anny Strunecké tzv. encefalitický pláč – ječivý, ostrý, neutišitelný, trvající i několik hodin. Tento pláč může být příznakem zánětu mozku. V příbalovém letáku vakcín se o něm hovoří jako o „neobvyklém pláči“.“
  cely clanek zde http://www.vitalia.cz/clanky/varovne-signaly-ockovani-lekari-o-nich-nemluvi/

 10. clara 11.7.2013 / 01:19

  Mela jsem podobne smisene pocity jako ty. V Nemecku je navic neockovani dost popularni, rekla bych, ze vic nez v CR; Nemecko se mi zda primo lihni vsech tech eko-bio trendu. Mimo jine meli u syna ve skolce uz i cerny kasel. Ockovani jsou zde kompletne nepovinna, nektera jsou doporucena a zdarma, jina zcela na uvazeni a k zaplaceni.

  Kluky jsem nakonec ockovala standardne podle doporuceni a zadne velke reakce nemeli, ani jeden. Rotaviry zde nepatri mezi standardni ockovani a ja kluky ockovat nenechala, coz bych si priste mozna i rozmyslela. Mladsi byl s pravdepodobne rotavirovou infekci v roce v nemocnici a zazitek to nebyl kdovijaky. U starsiho jsem vynechala ockovani planych nestovic (nas doktor zrovna nemel tu ctyrkombinaci a naockoval mu po domluve teda jen MMR) a pak ty nestovice dostal. Prubeh zcela v pohode, pupinku mel par a ja jsem rada, ze na tohle ockovani uz nemusi.

  Obecne si myslim, ze nemecky ockovaci kalendar neni idealni: ockuje se zbytecne moc nemoci (viz ty plane nestovice nebo zloutenka B); nektera jina ockovani se moc nenabizi, i kdyz by mi prisla smysluplnejsi (zloutenka A pro deti, ktere jdou do skolek/jesli; pripadne pro vetsi deti klistova encefalitida). Na druhou stranu mi rizika spojena s ockovanim prisla vcelku zanedbatelna a vsechno, co jsem o skodlivosti ockovani cetla, se opiralo hlavne o domnenky.

 11. Kajos 11.7.2013 / 21:30

  Připadám si jako hrozná, hrozná matka.. v době kdy mé dvě dcery byly očkovány, mě a ani náš kolektiv maminek na sídlišti, nenapadlo mít jinou starost, než jak to ty naše miminka zvládnou. Že by to vůbec být nemuselo, nebo mohlo být jinak , nás vůbec nenapadlo nebo si to nechala pro sebe.To je hrůza , přínos informací, svoboda zodpovědnosti a na druhou stranu důvěra v autoritu.. nevím nevím, jak bych se rozhodovala nyní. Holky, držím vám palce a fandím !

  • aves passeri 12.7.2013 / 01:06

   Hrozná matka? Já myslím, že každá matka, které jde alespoň trochu o to, aby se jeho dítěti dařilo dobře, nemůže být opravdu hrozná matka. Každá děláme, co je v našich silách, možná děláme chyby, buď proto, že nemáme informace, nebo že v té době prostě žádné takové informace nebyly, nebo prostě proto, že to líp nedokážeme, ať chceme sebevíc.Opravdu hrozná matka je úplně jiná kategorie a to je spíš otázka pro sociálku a vězení atd. Nebuďme na sebe tak příkré… :-)))

   • Kajoš 12.7.2013 / 10:44

    Máš pravdu .Velkou pravdu:-)

 12. Oh My Beautiful Life 14.7.2013 / 00:23

  Tak ja jsem z tech, ktere plne duveruji doktorce. Taky jsem ji pul roku vybirala a shanela recenze. Tech informaci o ockovani je tolik, ze to nepoberu. Na diskuse o ockovani radsi nechodim, stejne jako jsem nezabredla do plenkovych diskusi :-)). Vybrala jsem si jeden smer a tim jdu. V tomto pripade ockujeme podle kalendare. Jen tu zivou vakcinu z 15m dostal pozdeji, protoze mu celou zimu teklo z nosu. A davala jsem k tomu homeopatika thuya a nemel reakci. Vlastne ze vsech reakci jen jednou 38st a spravil to jeden cipek. Takze my ockujeme. Ja si nechci hrat na odbornika, ze se vyznam ve slozeni leku a taky si nevemu na hrb tu zodpovednost za to, ze pak nejakou silenou nemoc prodela. Ale at si kazdy dela podle sebe.

 13. Jany 19.7.2013 / 21:31

  U nas ockovanie dopadlo nie velmi dobre. Nase narocne uplakane miminko sa nam podarilo ako tak ustalit do 4 mesiaca. Konecne neplakala 15 hodin denne a nemuseli sme ju neustale nosit a hojdat na rukach, a slavnostna nedelna noc, kedy sa zobudila po prvy krat len o 03.00 na jedlo. K tomu sme sa cely cas pomalicky prepracovavali, nekonecnymi prebdenymi nocami. V pondelok rano prva hexa vakcina a vecer zapachajuca stolica, v noci prujem a potom 4 tyzdne krce, 100x v noci hore, neustale na ruky, krv v stolici. Myslela som, ze ma odvezu. Online som sa dozvedela, ze hexa vakcina obsahuje laktozu na ktoru je nase dieta intolerantne a nasa pediatricka napriek tomu ze o tom vedela nam ju naockovala. Bola som zrela na obradne harakiri. Vakcina nie je problem pre zdrave deti ktore nemaju ine zdravotne problemy vc intolerancii, ekzemov, alebo specifickych odchylkach vo vyvoji. Ale pre tie ostatne, moze byt ockovanie velky problem. Dalsie 2 davky boli pediacel – vlastne hexa vakcina bez laktozy po ktorej sme uz zle rekcie nemali, ale stale bezal v pozadi hexa problem ktory sa nam podarilo pomaly odburat az teraz (ma uz takmer 8 mesiacov). Dalsie ockovanie je kontroverzna MMR vakcina ktoru sme po skusenosti s hexou rozhodli odmietnut. Na zaciatku som mala tiez otazky ockovat/neockovat a keby sme nemali problemy tak nemam nic proti dalsiemu ockovaniu. Ale po skusenosti ktoru mame, je u nas rozhodnutie jasne. Samozrejme mame obavy, ze ak sa nieco stane tak na nas bude ukazovat okolie, zdravotnici, ze si za to mozeme sami, a vo finale predstava ze my budeme zodpovedni za nasledky naseho dietata zo vsetkeho najhorsia. Ale sanca ze „mozno“ dostane chorobu a „mozno“ z nej budu nasledky je mensia ako „isto“ dostane vakcinu a „mozno“ nedostane nasledky :-/ Narocna volba.

 14. Blogerkka 15.10.2013 / 21:28

  Jak já tě chápu. Já jsem zatím očkování odložila, po všem zkoumání všeho možného a po konzultaci s jedním akupunktururistou jsem se rozhodla, že nejlepší varianta je odložit očkování aspoň půl roku a pak rozhodně ne hexu, ale rozložit nemoce. Zřejmě je horší ten nával 6 nemocí najednou, než konzervační látky ve více dávkách.. Jenže v čr to není běžně k sehnání, takže problém je na světě… Možná nakonec kapitulujeme a bude penta..

 15. Veronika 15.9.2014 / 10:08

  Omlouvám se za možná až příliš útočný komentář, ale z pohledu mikrobiologa musím říct jediné – matky, které neočkují své děti, jsou nezodpovědné a hloupé. Internet je přeplněný pseudovědeckými nesmysly o škodlivosti úplně všeho a pokud se do nich člověk ponoří, může snadno začít pochybovat, ovšem za sebe musím říct, že raděj vystavím svoje dítě poočkovacímu flu-like sundromu, než aby jednou onemocnělo a pak už bylo pozdě na řešení čehokoliv.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s