Koňské maso v lasagních

Tohle je druhý dodatek k článku Odkud je váš česnek (nějak jsem se do té problematiky původu potravin zamotala). Jen tak pro zajímavost a pro případ, že by se do Čech zprávy o téhle původně britské, pak francouzské a nakonec mezinárodní aféře nedonesly, tady je překlad článku z dnešní titulní strany našich novin:

Lasagne s koňským masem byly z Lucemburska

Koňské maso použité v lasagních, které měly být s masem hovězím a jejichž odhalení vyvolalo skandál ve Velké Británii, pocházelo podle francouzské společnosti Comigel, která lasagne produkuje, od rumunského výrobce. Comigel zjistil, že maso pochází z Rumunska, poté, co o tuto informaci požádal svého dodavatele, společnost Spanghero, která sídlí ve městě Castelnaudary ve francouzském departementu Aude. Prezident společnosti Comigel, jejíž oficiální sídlo je Metách a fabrika v Lucembursku, prohlásil, že upozornil úřady obou zemí a stáhnul inkriminované produkty z prodeje. Comigel je specializovaný ve výrobě zmražených produktů, které jsou distribuované v šestnácti zemích.

Další informace (v angličtině) v The Guardian.

Dobrou chuť!

PS: A ještě jsem mohla dodat, že ve Velké Británii jsou ty lasagne prodávané švédskou značkou Findus.

Reklamy

7 thoughts on “Koňské maso v lasagních

 1. Mirka 11.2.2013 / 20:47

  Zrovna jsem zvažovala, jestli o o tom napíšu 🙂

  Z téhle problematiky se jentak nevymotáme.

 2. Bosorka 11.2.2013 / 20:48

  Jestli to nesouvisí s tím, že v ulicích Rumunska jsou prý nyní nově zakázány koňské povozy a koně. Nějak se to vyřazení zrecyklovat muselo 😦

 3. KUTlime 14.2.2013 / 15:20

  Běžná praxe, jenom nafouknutá médii. Koňské maso se používá jako suplement už desítky a desítky let. Je i lepší, než samotné hovězí – aspoň v ČR. Proč? V ČR je jedna z mála zemí, které chová dojnice a poté, co si dojnice oddojí co mají, tak je ještě pošlou na jatka rozporcovat. Z toho plyne i chuť a kvalita. Holštýnské plemeno je především pro to mléko a v jiných zemích se nejí. Pro maso se chovají zcela jiná plemena (ale ne v ČR). Proto byste měli být spíše rádi, když je tam koňský suplement, protože i když osud je stejný (kůň nejprve slouží a pak je poslán na jatka), tak u toho koně přeci jenom jistější, že někdy někde běhal a že ta svalovina není jenom plná růstových hormonů.

  • Bosorka 21.2.2013 / 10:41

   V případě závodních koní je tam prý chemie dost..

   • KUTlime 21.2.2013 / 10:53

    Nevěř „prý“… v závodní koně bude to nejlepší, co tam můžeš dát – nejlepší svalovina, přísná kontrola kvůli dopingu, léčivům ještě za života zvířete.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.