Velkovévodská svatba

Tento příspěvek věnuji Markétě, která se mě v komentářích k minulému příspěvku ptala, jak moc žije Lucembursko velkovévodskou svatbou.

Krátké uvedení do děje: Lucembursko má svůj parlament, ministry a premiéra, ale státním zřízením je to monarchie a oficiální hlavou státu je velkovévoda Henri I. Ten až na výjimky do rozhodování státu moc nezasahuje, má spíš reprezentativní funkci. Jednou z výjimek je třeba zákon o euthanázii, který odmítl podepsat.

Zatímco my přistěhovalci se většinou omezujeme na velmi základní vědomosti, praví Lucemburčani se o život velkovévodské rodiny opravdu zajímají. O svatbě dědice trůnu Guillauma s belgickou šlechtičnou Stéphanie de Lannoy se tedy mluví od té doby, co ji velkovévodský palác na jaře oficiálně oznámil. Všechny tehdy ostatně překvapilo, že se má svatba konat už v říjnu.

Pracuju v médiích, a proto si možná podobných informací všímám trochu víc než lidé, kteří si naše noviny jen rychle prolistují ráno cestou do práce. Od jara se pravidelně objevovaly články o původu Stéphanie, o jejím dětství, studiích i zájmech, o jejím seznámení s Guillaumem i o její mamince, která se svatby bohužel nedočkala. Velká polemika se strhla ohledně dlouho utajovaného svatebního rozpočtu, který byl částečně hrazen státem, což spousta obyvatel považovalo za skandální, protože to znamená, že my – daňoví poplatníci – částečně hradíme svatbu někoho, do koho nám vlastně nic není a kdo má navíc vlastních peněz dost. Na druhou stranu podobné události asi patří k životu státu a „marketingu“ celé země. Zajímalo by mě, jestli i Britové byli při svatbě Kate a Williama stejně pobouřeni.

Celkově se v různých debatních fórech a komentářích u článků objevovaly hlavně negativní reakce, ale na to už jsem si celkem zvykla. Lidé prostě snadněji nádavají než chválí. Asi necítí potřebu vyjadřovat kladné pocity, zatímco u negativních pocitů tu potřebu mají.

Většina našich čtenářů tvrdila, že jim je velkovévodská svatba jedno – že je nezajímá. Nicméně jak v pátek, kdy se konal civilní obřad, tak v sobotu, kdy byl ten hlavní církevní, se centrum Lucemburku zaplnilo davy lidí, kteří se přece jenom přišli podívat na tu sešlost šlechticů… a přiznejme si… hlavně na nevěstiny šaty!

This slideshow requires JavaScript.

Reklamy

4 thoughts on “Velkovévodská svatba

  1. Markéta 25.10.2012 / 09:40

    Díky za odpověď! Docela by mě zajímalo, jestli Lucemburčané pohlížejí na celou monarchii jako zbytečnost nebo jsou v podstatě spokojení?

    • Vanilka 25.10.2012 / 11:04

      Troufám si tvrdit, že si Lucemburčané tuhle otázku vůbec nekladou… Myslím, že jsou na velkovévodskou rodinu docela pyšní.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.