Léto v lucemburském stylu

Minule jsem psala o lucemburském způsobu trávení prázdnin. Byla to spíš jen taková anekdota – ten pán byl ve skutečnosti dost ojedinělý případ. Většina Lucemburčanů se o prázdninách rozprchne do různých exotických destinací.

Daleko všeobecnější úkaz je kolektivní dovolená. V praxi to vypadá tak, že se země v létě prakticky vyprázdní. Mnoho podniků a hlavně státních a jiných institucí zůstane celý srpen zavřených. Některé noviny – například ty naše – se přestanou vydávat. Všichni portugalští dělníci odjedou za svými rodinami do Portugalska, což znamená, že se tím pozastaví práce na všech rozestavěných budovách a opravy silnic.

I silnice se vyprázdní. Těch pár lidí, kteří i v sprnu jezdí do práce a z práce autem, si tak užívají měsíc bez kolon a dopravních kolapsů.

Všimla jsem si, že už tenhle týden se postupně v celé zemi rozprostírá zvláštní klid. Nejvíc to vnímám právě ráno cestou do práce. Projíždím přes několik měst a vesnic, kde mi obvykle na křižovatkách jiná auta vjíždějí do vozovky a chodci skáčou pod kola. Tenhle týden se nic takového neděje. Řidiči i chodci se pohybují pomaleji, nemají tolik naspěch. Vládne příjemná atmosféra, provoněná začátkem sklizně (ano, řidiči se pohybují pomaleji částečně i kvůli kombajnům na okresních silnicích).

Vychutnávám si ty vzácné momenty, kdy se v samotném centru jinak celkem rušného průmyslového města, ve kterém pracuju, z ničeho nic na pár vteřin rozhostí ticho. Jako by se na těch pár vteřin zastavil čas.

 

Reklamy

One thought on “Léto v lucemburském stylu

  1. olivia 25.7.2012 / 20:02

    Toto som vždy mala rada – jazdu autom najradšej sama na polodlhé trasy, keď nie je zhon a stres na cestách… Rada šoférujem, ale svoje auto mám v Bratislave, tak sa mi vždy zacnie, keď si pri takomto článku predstavujem, ako jazdím 🙂 Ale o pár dní ideme a už sa teším. Cesty budú aj tam prázdninové, ale asi nie až v takej miere ako v Luxembursku. Tu to neviem posúdiť, lebo nejazdím 😦

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.