Porotkyní v reality show

Posledně jsem psala o francouzské reality show The Voice a shodou okolností jsem se sama v pondělí a v úterý jedné reality show účastnila. Ovšem jako jeden ze čtyř členů poroty, ne jako kandidát 🙂

Rolí poroty bylo vybrat z téměř 500 přihlášených kandidátů dvanáct osob, které se během jarního veletrhu, který probíhá každý rok na lucemburském výstavišti Luxexpo, postaví kolem jednoho auta, každý z nich na něj položí ruku a ten, kdo se ho bude dotýkat nejdelší dobu, to auto vyhraje. Vypadá to asi takhle:

Ta fotka pochází z belgické verze hry, kde nejvytrvalejší kandidát vydržel přilepený k autu celých 62 hodin. Americký, zatím nepřekonaný rekord, je ale ještě působivější: 5 dnů. Celou show můžou sledovat televizní diváci v přímém přenosu. Kandidáti mají samozřejmě čas od času nárok na pětiminutovou pauzičku, aby mohli vykonat základní lidské potřeby.

Díky své zkušenosti z poroty jsem si mohla opět uvědomit, že Lucembursko má svá specifika.

Tuhle show uvedla do Lucemburska jedna reklamní agentura v rámci prvního Festivalu ojetých aut. V češtině to zní hrozně, radši tedy zajdu víc do detailů. Každý rok se jeden týden v lednu koná Autofestival, během kterého různí prodejci aut nabízejí výhodnější cenové podmínky na nákup nového vozu, banky zase nabízejí půjčky, leasingové společnosti propagují své splátkové programy apod. Festival ojetin by se měl nést v podobném duchu, akorát že pro ojetá auta. Nepředstavujte si ale klasické české autobazary, ve kterých rezivějí staré škodovky. Lucemburčané se svých vozů zbavují zhruba po dvou letech, aby si koupili novější model. Za ty dva roky ztratí auto často až 50% ze své původní ceny, přitom je ale pořád v perfektním stavu. Většina Lucemburčanů tráví své nedělní odpoledne pečováním o svého čtyřkolého miláčka, parkují ho v garáži a udržují ho v příkladné čistotě za jakéhokoli počasí. Na první pohled jde tedy o velmi výhodný obchod. Až na to, že Lucemburčané dávají přednost právě těm nejnovějším modelům. Ojetiny pak kupují hlavně cizinci jako jsem já, portugalská a italská menšina a taky Francouzi, Belgičani a Němci žijící poblíž lucemburských hranic. Cílem téhle reklamní akce a Festivalu ojetin obecně je tedy asi zvýšit v době ekonomické krize zájem veřejnosti o ojetá auta.

Kandidáti soutěže si při vyplňování přihlášky mohli vybrat asi z desíti ojetých aut to, které by si přáli vyhrát. Nejvíc hlasů dostalo BMW série 1 se 100 000 najetých kilometrů. Vedle kabrioleta značky Opel, téměř nového Citroenu DS a dalších, mnohem méně ojetých vozů, mi tenhle výběr připadal nelogický. Asi proto, že nejsem Lucemburčanka. Jako Lucemburčanka by mi možná taky víc záleželo na tom, jestli jezdím v autě luxusní značky, než na tom, kolik má moje auto najeto.

Také jsem si myslela, že se do soutěže budou hlásit hlavně lidé, kteří žádné auto nemají, nebo je jejich auto staré a ošklivé a oni nemají na nové. Omyl! Takových kandidátů bylo minimum. Pro většinu byla hlavní motivací skutečnost, že by se mohli zviditelnit v televizi (lucemburské RTL, ehm). Někteří otevřeně přiznávali, že vlastní Mercedes C nebo třeba BMW Mini – tedy auta ještě o něco prestižnější než to BMW, které bylo zvoleno jako hlavní cena.

Během castingů bylo samozřejmě zajímavé sledovat, jak jsou někteří lidé spontánní a jiní vůbec ne. Pro ty spontánní jedince jsem měla velký obdiv. Vy byste uměli hned zareagovat, kdyby na vás někdo vybafnul, jaký znáte nejveselejší vtip nebo že máte někoho imitovat?

 

Reklamy

4 thoughts on “Porotkyní v reality show

  1. klapi 26.4.2012 / 18:39

    Ježíšmarjá to je teda hodně stupidní reality show 😀 Ale říkám si, že až budu shánět auto, zajedu asi za Vámi na návštěvu do Lucemburska 🙂

  2. Tadeas 4.5.2015 / 19:19

    Niektoré reality show sú v pohode ale väčšina ich je naprostý odpad. Táto ktorú opisujete je ešte dobrá.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.