Měníme svět (pokračování)

Můj včerejší příspěvek o ekologii a o přírodních katastrofách se nedočkal velké odezvy. Přesto mě téma nebezpečí současného světa nějak nechce opustit.

Zprávy poslouchám každé ráno cestou do práce v autě a někdy se dívám na večerní zpravodajství v televizi. Slyším o loupežných přepadeních, o vraždách, o týraných ženách, které jdou do vězení proto, že v sebeobraně zabily svého manžela. A nově také:

 • V jedné škole v San Franciscu zastřelil jeden bývalý student celkem sedm lidí.
 • V Normandii čtyři mladíci ve věku 15 až 17 let zastřelili jejich vrstevníka, protože věděl o loupeži, které se dopustili.
 • Jinde ve Francii nabídnul pětatřicetiletý muž osmnáctileté dívce odvoz domů, místo toho ji znásilnil a zabil.
 • A včera na jihu Francie třináctiletý kluk zastřelil devítiletého chlapce – údajně zbraní, kterou našel na zemi.

A mohla bych pokračovat.

Napadá mě, jestli populace naší planety náhodou nezačala nějak mutovat a neproměňuje se v jiný, daleko agresivnější biologický druh.

Je mi zatěžko si připustit, že žiju v době, kdy po sobě střílejí malé děti.

Reklamy

10 thoughts on “Měníme svět (pokračování)

 1. olivia 5.4.2012 / 15:06

  Často uvažujem, kam a prečo takto pokračujeme, ako to, že kedysi nebolo toľko násilia, toľko chorôb, alergií atď. Potom sa zase spytujem, či už som ozaj taká stará, že pripúšťam, že voľakedy bolo všetko lepšie.. Neviem, ale nepáči sa mi to a cítim sa bezmocná. Bránim sa len tak, že tridenie odpadu a ekologické myslenie beriem ako samozrejmosť, katastrofy, koniec sveta a pod. jednoducho nemám v slovníku a žiadna podoba násilia nepritiahne moju pozornosť. Médiá sú plné scén, ktoré by nám nemuseli vnucovať. Niekedy po pozretí správ mi je naozaj úzko. No ale prečo byť morbidný? Momentálne je tu 21 stupňov, slnečno a krásne, tak si idem užiť tie posledné chvíle do konca sveta. 😉 Milá Vanilka, rada si čítam vaše články, u mňa nepochybne vyvažujú zlý pocit z čudnej doby…

 2. Barb 5.4.2012 / 17:39

  Dříve se o tom akorát možná tolik nevědělo, média jsou všemocná.

  • ruzovychroust 5.4.2012 / 20:12

   Souhlas, Barb. Nemyslím si, že by dnešní doba byla nějaká echt krutá a víc „násilná“ než kdy dřív. Je to nejspíš pořád stejné – akorát dneska díky televizi a internetu víme i o tom, že na druhé straně planety si doslova někdo prdne… Proto nám přijde, že je agresivity čím dál víc.
   A co se malých dětí týče – dnes po sobě střílejí, dřív se mlátily šutry, nebo něčím jiným…
   Nic to samozřejmě nemění na tom, že jsou to celkově činy hrozné (vraždy, znásilnění, krádeže…). Ale moc s tím neuděláme. Vždycky se najdou lidi, kteří jsou zlí a mají potřebu ostatním ubližovat. Jediná šance je k nim nepatřit. Tak 🙂

  • Bebe 5.4.2012 / 20:18

   A ještě k těm médiím – občas je docela výstižné říkat televizním zprávám ne „večerní“, ale „katastrofické“… 🙂

 3. cernamoora 6.4.2012 / 03:00

  Zmutovalo leda bulvární zpravodajství, které se v honbě za sledovaností (kterou budou mít ve větší míře vždy díky „černé kronice“, nikoli sluníčkovým zprávičkám – koneckonců už ve středověku se lidé s oblibou účastnili veřejných poprav – a na tom se nic nezměnilo ani dnes, pouze forma je moderní) soustředí jen na ty nejvíce šokující věci. Tvůrcům zpráv bych prostě všechny ty internety zakázala, ty jejich výplody každého jen otravují ;))

 4. Vanilka 6.4.2012 / 09:37

  Máte pravdu. Dřív se asi o všech těch loupežích, vraždách a nehodách tolik nemluvilo. A určitě se to tolik nerozmazávalo jako dnes. Začínám chápat lidi, kteří se na televizi nedívají a v autě poslouchají CD a iPod. I když přívalu informací se dnes asi neubrání nikdo. Zvlášť když pracuje v novinách, že.

 5. palosino123 7.4.2012 / 00:01

  Nevím, ale mám pocit, že se do životů lidí vkrádá podivná, nepřirozená strojovost nebo skrytá přítomnost nedobré páry pod poklicí. K totalitarismu a fašizaci už pak není daleko, ale věřím, že se pletu.

 6. udvouverunek 8.4.2012 / 00:20

  Proto na zprávy nekoukám a z novinových a internetových čtu jen ty, které chci, a ne které mi instituce podsouvají. Jinak by ze mě byl rázem ještě větší pesík než už jsem 😀

  Jo a teď si budu trošičku protiřečit a určitě ale nechci vyvolávat nějakou velkou diskuzi. Jenom prostě celé dění ve světě vnímám tak, že se cosi děje a směřuje to k něčemu velkýmu, nedobrýmu (ano, pesík se právě projevil :D). Všechny ty události v severní Africe, na Blízkém Východě a jinde po světě…
  Nedávno jsem v rámci festivalu Jeden svět viděla film „Vzdám to až zítra“ a bylo mi z toho fakt nanic. Protože co se dělo v tom filmu, nebyla ojedinělá záležitost, děje se totéž denně na různých místech planety a i mnohem horší věci. A mně je z toho prostě hrozně ouzko… Lidi lidem.

  Verunka

  • Vanilka 9.4.2012 / 14:22

   Přesně tak, Verunko. Když se člověk zamyslí nad tím, co se děje v různých koutech planety, dostane rychle dojem, že se blíží konec světa. Snad jediný smysluplný argument je opravdu ta senazcechtivost dnešních médií, která tenhle dojem posiluje.

 7. ladyesik 25.6.2012 / 16:37

  Tak dřív to snad bylo mnohem horší, inkvizice atd. Podle mě nejsme krutější, jen teď o tom víme.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.