Měníme svět

Co mi utkvělo v hlavě z mé dnešní diskuze se dvěma lucemburskými kolegy, se kterými jsem trávila polední pauzu:

 • Konec světa nastane podle mayského kalendáře 21. prosince 2012. Na toto téma je na internetu spousta článků, třeba tenhle. Já si tedy myslím, že se starým Mayům prostě nechtělo vytvářet kalendář do tak daleké budoucnosti. Někde se prostě zastavit museli.
 • Konec světa může nastat ze spousty různých důvodů.
 • Dojde nám ropa, nebudou pohonné hmoty, plasty ani léky.
 • V důsledku toho nebude ani elektřina – plasty přece působí jako izolační materiál.
 • Bez počítačů a komunikačních technologií celkově se činnost celého světa zastaví. Stačí se podívat, jak to vypadá u nás v kanceláři, když na chvíli přestanou fungovat e-maily. Jakou paniku to způsobí! A jak najednou nikdo nemáme do čeho píchnout!
 • Dřív, než dojde ropa, se ale možná udusíme zplodinami z fabrik, automobilů a letadel. Jeden z mých kolegů nedávno dlouho váhal nad koupí nového vozu s elektrickým motorem. Nakonec se ale přece jenom rozhodl pro automobil klasický, s větším kufrem a hlavně o deset tisíc euro levnější. Letecká doprava je pro naši planetu ještě daleko škodlivější. Přesto letecké společnosti neustále přicházejí s nižšími tarify, které nám umožňují si za celkem malé náklady dovolit sem tam nějaký ten víkend v Barceloně, Vídni nebo Římě. Letecká doprava se stává dostupnější a čím dál víc oblíbená – bez ohledu na nebezpečí, jaké představuje.
 • Anebo může vybuchnout obří sopka v Yellowstonském parku, což by mělo celosvětový katastrofální dopad odpovídající síle tísíců hiroshimských bomb.
 • Za většinu pohrom a hrozeb si ale můžeme sami. Jak dlouho už se v celém světě mluví o důležitosti ekologických opatření? Dvacet let? A co se od té doby změnilo (myslím k lepšímu)? Světem pořád ještě vládne touha po penězích. Projevuje se v politice: za konflikty, které vedou Spojené státy hned na několika frontách není nic jiného než ropa; Francie je příkladem států, které záměrně nepodporují instalace fotovoltaických panelů v obavě, že by pak přišly o důležité příjmy, které přinášejí jaderné elektrárny (ve Francii je jich kolem šedesáti). Ale i my, „obyčejní občané“, raději ušetříme deset tisíc eur, když se odhodláme ke koupi nového auta. Instalace fotovoltaických panelů se taky pěkně prodraží – i když je to investice, která by se časem měla vrátit. Spokojíme se s tříděním odpadu a doufáme, že tím jsme svou účast na záchraně planety splnili. Jenže ono to asi nestačí.

Tak co s tím uděláme?!

Poznámka: Tento příspěvek neznamená, že se můj blog promění ve web ekologických aktivistů. Prostě jsme se při obědě dostali do víru všech těch katastrofálních myšlenek (došlo i na epidemie, které kvůli snadnému přemísťování lidí letadly zahubí populaci celého světa během pouhých dvou dnů) a já jsem pocítila potřebu je zachytit. Protože kdyby každý začal u sebe (ale úplně každý), určitě by se něco změnit dalo.

Reklamy

6 thoughts on “Měníme svět

 1. Daniela 5.4.2012 / 08:35

  Ano, začít u sebe. To by měl udělat každý.

 2. Mademoiselle Suzanne 5.4.2012 / 12:43

  Ve Versailles se prosím pěkně netřídí ani ten odpad. V mojí ulici nejsou ani popelnice! Pytle s odpadky dáváme na chodník a třikrát týdně je sváží popeláři. A to tu žije samá smetánka (a pár studentů v podkrovních holobytech)…

  • Vanilka 5.4.2012 / 13:53

   Souhlasím. Mně taky připadalo, když jsem bydlela na francouzské straně hranic s Lucemburskem, že jejich způsob třídění odpadu vlastně žádné třídění není.

   • Mademoiselle Suzanne 5.4.2012 / 17:16

    Když už třídí, tak dávají plast dohromady s papírem. Nechápu to!

 3. foltankova 5.4.2012 / 20:52

  Líbí se mi názor, že Mayové prostě jen přestali počítat kalendář. Zní mnohem víc logicky než že bude konec světa.

 4. Lipstick Manager 6.4.2012 / 23:56

  Jako v nesem kanclu nevim co je horsi: kdyz vypadne sit a nemame pristup k tem emailum…anebo kdyz prestane fungovat kavovar. Ja se tech zombie opravdu bojim vic nez tech stastnych uchylu co cekaji az vedeni jim povoli mizet domu 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.