Jarní reflexy

Na jaře zajímavé pozorovat, jak různí lidé na jeho příchod reagují. Každoročně mě v ulicích fascinuje ta různorodá směs. Někteří lidé zůstávají k jaru skeptičtí a urputně se potí ve svých zimních kabátech. Jiní lidé se naopak prvními známkami jara nechávají trochu moc unést.

Do Lucemburska přišlo jaro tento týden. Nejdřív bylo nesmělé (teploty kolem 12 až 14 stupňů), ale na konci týdne se už vůbec nestydělo (slunce, modrá obloha, 22 stupňů). Jak reagovali Lucemburčané? 

 • Vyvezli z garáží své kabriolety a už při ranní cestě do práce jezdili se staženou střechou. Jejich jarní nadšení je asi hřálo natolik, že jim ani nevadilo, že ranní teploty se ještě stále pohybují mezi bodem mrazu a pěti stupni celsia.
 • Přes den pak bylo čtrnáct stupňů, což některým připadalo dostatečné na to, aby vyrazili na procházku v šortkách a tričku s krátkým rukávem. Pamatuju si na svůj první pobyt v Paříži, kdy jsem v půlce července při stejných čtrnácti stupních klepala kosu v džínách a v bundě.
 • Včerejší tropická teplota 22 stupňů vyvolala v některých lidech potřebu ty šortky a triko doplnit žabkami. Při návratu z práce jsem tak viděla jednoho mladého tatínka s kočárkem.

Mám pro tyto úkazy částečně pochopení. Odhazujeme temné zimní kabáty jako motýli, co vylézají z kukel, a chceme si protáhnout naše pestrá křídla, zhluboka se nadechnout toho sluncem vonícího vzduchu (plného pylu) a využít té nově nabyté energie. Nic se ale nemá přehánět.

10 thoughts on “Jarní reflexy

 1. olivia 17.3.2012 / 20:47

  V Belgicku síce 22 stupňov ešte nebolo, ale vyskytli sa tu podobné úkazy. Jedna pani vo vedľajšom dome sa každé popoludnie dala do spodnej bielizne, sadla do kresla na balkóne a slnila sa. Bolo maximálne 18 a ja som zahanbená vychádzala v zimnej bunde a celých topánkach. Nieže by som patrila k tým skeptickým, ale som tu krátko, jar ma zaskočila a ešte som si nestihla priviezť jarné veci.. 😦

 2. Jiřka N. 17.3.2012 / 23:21

  Vanilko, zdravím, a můžu potvrdit, i severněji od Lucemburska a Belgie jsem zaregistrovala něco podobného. Trocha sluníčka a půl Holandska bylo u moře anebo na cestě tam 🙂

 3. Mademoiselle Suzanne 18.3.2012 / 12:21

  Z Paříže se na pár dnů stalo hotové přímořské letovisko – žabky, krátké sukně a holé nohy, lehká sáčka nebo vůbec žádná. Bohužel od včerejška je zase zima a prší, tak jsme se poslušně vrátili k plným botám, šálám a deštníkům. Ach jo!

 4. udvouverunek 18.3.2012 / 13:40

  Souhlas s poslední větou. Jaro jsem vitala už před týdnem a půl jen v relativně lehkých šatičkách, balerínkách a jarní bundičky bez šátku či šály, svetru a dalších teploakumulujících elementů a odskákala jsem si to zánětem průdušek. Ne, opravdu nic se nemá přehánět.
  Verunka

 5. veve 18.3.2012 / 17:05

  Já jsem oslavila příchod jara pohrabáním celé zahrady a úklidem před domem 🙂 ( už jen u plotu je sníh 🙂 ) a bylo teplo!!! Chvílemi mi dokonce bylo při práci vedro. JUPÍ. Hrabala jsem jen v tričku a pantoflích a bylo to super. Jen se bojím, že budu muset ještě ten kabát vytáhnout 😦

 6. cernamoora 18.3.2012 / 17:27

  Tyhle polonahý lidi, který se objevujou při prvním delším sluníčku, vždycky totálně nechápu 😀 😀 Nejspíš je to nějakej tajemnej rituál vítání jara nebo nevím 😀

 7. Vivi 21.3.2012 / 15:22

  To je přesný a moc milý postřeh!
  A jak vidím, stejný úkaz lze vidět v Horní-Dolní, v Paříži, v Lucembursku a asi úplně všude na světě, kde přichází po zimě jaro. Já si však stále ještě nechávám svůj teplý kabátek (však ještě si užijeme tepla /a horka/ dost) ;-).
  Vivi

 8. Olinka 25.3.2012 / 21:00

  Buďte ráda za žabky a tílko. Já dnes v Brně na Hlavním nádraží málem přišla o oči, protože se přede mnou prošla – velmi kulantně řečeno – plnoštíhlá paní/slečna v tyrkysově modré podprsence. Zlaté a hlavně milosrdné kabáty.

 9. Clara 3.4.2012 / 00:31

  Ja videla minuly tyden uz i bikiny na detskem hristi. Matka v bikinach a slamaku, deti ve vetrovkach a gumakach 😀 Ale uznavam, ze az se leto zepta, bude pani pripravena a opalena.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s