Uměleckým dílem být

V poslední době moc nečtu. Nová práce, cestování, stěhování, Vánoce, hledání jiné práce – to všechno naplňuje mé dny do takové míry, že se do postele večer doslova plazím.

Knížku Lorsque j’étais une oeuvre d’art (což znamená Když jsem byl uměleckým dílem), kterou napsal francouzský spisovatel Eric-Emmanuel Schmitt, jsem vlastně přečetla už v letadle cestou do Etiopie. Je to knížka útlá, a i když se na první pohled netváří zrovna jako odpočinková literatura, nýbrž naopak jako intelektuální výzva, četla se dobře a rychle.

Vypráví příběh mladého muže, který si připadá nezajímavý a obyčejný do té míry, že se rozhodne skoncovat se životem. V poslední chvíli mu v tom zabrání extravagantní starý umělec a nabídne mu zvláštní dohodu. V podstatě jde o smlouvu s ďáblem; mladý muž se vzdá veškerých svých práv ve prospěch umělce, který s pomocí lékaře přetvoří jeho tělo do podoby živého uměleckého díla, které se samozřejmě stane absolutním trhákem pro médiální svět. Mladý muž se stane slavným, je neustále středem pozornosti, davy lidí po celém světě stojí dlouhé fronty ve výstavních síních, aby ho mohli spatřit. Ze začátku je mladý muž ze svého nového života nadšen, ale po čase si uvědomí, že to není opravdový život. A hlavně že svůj život nemá pod kontrolou, protože o něm rozhoduje pan umělec. Ten ho může přetvořit, prodat nebo zničit, kdykoli se mu zachce. Mladý muž najednou pochopí, že vlastně nikdy nebyl obyčejný, že všechno je jen otázka úhlu pohledu. Zahájí nesnadný boj o to, aby dostal svůj život zpátky pod svou kontrolu.

Při čtení knížky jsem zažila zvláštní pocit. Na jednu stranu bylo zřetelné, že se jedná o fikci, o neskutečný příběh, který nemá s naším světem nic společného. Na druhou stranu jsem cítila, že mi ten příběh něco připomíná.

S takovými uměleckými díly se setkáváme dnes a denně v televizi a v různých časopisech. A jak jsem se dnes přesvědčila, nemusí se ani jednat o mezinárodně známé hvězdy šoubyznysu. I v české společnosti existují živá umělecká díla, tedy lidé, kteří zaprodali vlastní život a dnes možná litují (a možná ne). Lidé jako J.X. Doležal a jeho manželka (nebo už bývalá manželka?), kteří si možná kdysi připadali příliš obyčejní, a proto dnes řeší své vztahy na veřejnosti. Při čtení jeho dopisu na webu psychologie.cz jsem měla stejnou husí kůži jako při čtení knížky Lorsque j’étais une oeuvre d’art.

Reklamy

2 thoughts on “Uměleckým dílem být

 1. Adriana Černá 12.1.2012 / 17:46

  Dnes jsem ten dopis pro Alex četla a bylo mi z toho taktéž na zvracení. Chudák holka, vůbec nevím, jak bych se zachovala, kdyby mi takhle někdo vypral prádlo na veřejnosti. Ale správný postřeh…chtěla to, má to.
  Díky za čtenářský post, knížka vypadá zajímavě.

 2. Witch 13.1.2012 / 09:13

  Nemyslím si, že by nám teď mělo být nějak silně líto těch dvou. Mně bylo špatně, když ta komedie začínala a doslova jsem se děsila možnosti, že by v tomhle tyátru zplodili dítě. Protože si hráli a hazardovali jak s city, tak s vlastními životy – myslím budoucností- tak se jim dostalo jen toho, po čem toužili. Jenže k tomu se sluší dodat starou známou pravdu, že dostali zároeň i to, co vlastně nechtěli.
  JXD se chytl na vějičku zázemí a teď je tím, kdo prohrál viditelně a jaksi víc. On mu už totiž v lecčem ujel vlak. Možná bude sukničkář, možná zaleze do kouta, ale tohle se moc nezacelí. Pokud nenajde extrémně laskavou duši, bude osamělý. Navždycky. A tu obětavou duši by nesnesl, dokud nebude bezmocný. A všimněte si, on Alex chrání a zajišťuje ji.
  Alex jako mladá žena svou podivnou dráhu začala už před JXD, hrála si s mnoha věcmi a projevovala se inteligentně, ale povrchně. Dlouho nezavadí o muže, který by ji bral jako vážnou partnerku. Nikdo nebude stát o možnost takového propírání, ať bylo jak chce nahrané.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.