Jak si správně přát

Dostala jsem k narozeninám návod, jak uskutečnit své sny: útlou knížku od Pierre Franckha Jak si správně přát.

www.anag.cz
Knihu vydalo nakladatelství ANAG, http://www.anag.cz

Už jsem o ní slyšela v minulosti. Moje mamka ji přečetla na dovolené, a ačkoli nikdy nebyla příliš duchovně založená, tahle knížka ji – alespoň dočasně – dovedla k určitému zamyšlení. Pověděla mi o ní zhruba ve stejné době, kdy jsem dočetla The Happiness Project, a bylo velmi zajímavé si vzájemně sdělit naše postřehy o pozitivním přístupu k životu. Bohužel měla tu knížku půjčenou od nějaké kamarádky a mezitím jí ji vrátila, takže jsem si ji nemohla přečíst hned.

O to větší radost mi udělalo, když jsem ji v den svých narozenin našla ve schránce. Už to je mimochodem takový malý zázrak: kamarádka mi ji prý poslala v pátek a moc si přála, aby to obálka z Čech do Francie stihla do úterý. A stalo se.

Jak název napovídá, knížka je o tom, jak správně formulovat svá přání tak, aby se splnila. Naše klasické „Chtěl(a) bych, aby…“ totiž prý vůbec nefunguje. Člověk své přání má vyjádřit tak, jako by už bylo splněné. A o tom, že se přání splní, musí sám sebe přesvědčit. Nepochybovat o tom. Což je velmi těžké.

Asi jako každý, kdo si tuhle knížku přečte, jsem se neubránila pokušení autorovy přací metody otestovat. Začala jsem s drobnými, ne příliš důležitými záležitostmi každodenního života. Ze začátku jsem si sama ze sebe dělala srandu, když jsem například sedala do auta a říkala si: „Tak, a teď až dorazím tam, kam jedu, bude tam na mě čekat parkovací místo.“ Možná právě proto bylo potom to místo tak malé a tak daleko. Ale našla jsem ho. Druhý den jsem se zkusila víc soustředit a sama sobě se neposmívat. Cestou k rodičům jsem si přála velké parkovací místo rovnou před domem. A úplně ve mě hrklo, když jsem zajela do naší ulice a viděla z parkoviště odjíždět hned dvě auta, čímž se uvolnila dvě parkovací místa, jedno vedle druhého! To je mi ale náhoda…

Abych řekla pravdu, píše se mi o téhle knížce hrozně těžko. Přece jenom si o sobě myslím, že jsem spíš rozumově založená, a kontakt s vesmírem, který mi splní každé moje přání, mi připadá trochu racionálně neobhajitelný. Jenže… ono to funguje. Takových náhod se mi v poslední době stává čím dál víc.

Napadlo mě při tom, že úspěšní lidé si také často něco vezmou do hlavy a vůbec si nepřipouští, že by to nemohli dokázat nebo že by jim to něco mohlo překazit. A naopak lidé, kteří se neustále něčeho bojí, jsou většinou neúspěšní.

Vzpomněla jsem si také na to, jak jsem v určitém období svého života neustále narážela na lidi, kterým bych se raději byla vyhnula, a to na naprosto nepravděpodobných místech. A téměř pokaždé mi těsně před takovým setkáním prolétlo hlavou: „Doufám, že tady nenarazím na XY.“ To jsou takové ty situace, kdy žák potká svého učitele, když je zrovna za školou, nebo mladé děvče natrefí na svého bývalého přítele, když je zrovna na rande s tím novým. Zkrátka čím víc se člověk bojí nějaké situace, tím spíš k ní dojde. A proto je důležité jakékoli nepříjemné myšlenky zahnat a myslet pozitivně.

Zatím jsem tedy stále ve fázi, kdy žasnu nad všemi těmi malými náhodami, ke kterým dochází v důsledku mých mini-přání. Sbírám odvahu postoupit do té další fáze, kdy si budu přát něco, co je pro mě opravdu důležité. Zatím si ale nejsem jistá, že pak dokážu slepě věřit tomu, že se mi moje přání „jen tak“ splní.

Tak například autor ve své knížce popisuje, jak si s manželkou přáli najít nový dům, když se potřebovali přestěhovat z Bonnu do Mnichova. Ještě měsíc před datem, kdy v Bonnu měli opustit svůj byt, netušili, kam se přestěhují. Autora samozřejmě napadlo zajistit si nějaký ten provizorní plán B – jako třeba pronajmout si sklad nábytku. Nakonec ale plně důvěřoval jen jejich společnému přání a spoléhal se na to, že dům najdou včas. A našli.

Tohle by pro mě bylo velmi těžké. Já jsem specialistka na vymýšlení plánů B! Neustále se mi honí hlavou nějaké to „co kdyby…“ Chybí mi odvaha.

Četl tuhle knížku někdo z vás? Zajímá mě váš názor!

Reklamy

14 thoughts on “Jak si správně přát

 1. mildness77 6.8.2011 / 20:57

  Tuto knížku jsem nečetla, ale četla jsem něco podobného – Objednáváme si z vesmíru.
  Je opravdu důležité, jak přemýšlíme. Ono to funguje na principu vzájemné přitažlivosti. Hlavně – když se něčeho bojíme – tak o to víc to k sobě sobě přitahujeme. Vesmír nezná slovo ne… takže přesně jak píšeš… při myšlence – nechci potkat dotyčného… tak za rohem na něho na 100% narazíš.. jelikož tím slovem nechci – vlastně ho chceš potkat…a to platí i obrácené…
  Přála jsem si volné místo v autobuse.. a ono fakt na mně čekalo úplně poslední místo v plném autobuse… náhoda neexistuje..
  Pokud by jsi chtěla o tomto tématu si přečíst víc, tak doporučuji knihu Tajemství od Rhondy Byrne
  jinak moc pěkný blog 🙂

  • Vanilka 8.8.2011 / 11:42

   Moc děkuju – za tip na knížku i za kompliment!
   O té knížce už mi možná někdo vyprávěl… Matně si vzpomínám na ten poznatek, že vesmír nezná slovo ne.

 2. Al 7.8.2011 / 10:57

  Knížku sice neznám, ale to s tím parkováním dělám běžně a funguje to 🙂 Na sílu pozitivního přístupu věřím, akorát mi vrtají hlavou situace, kdy si z lidí může uspět jen jeden: třeba finále olympijských her, běh na 100 metrů – osm lidí se na mnoho let poctivě připravuje a moc moc moc si přeje vyhrát, ale povede se to samozřejmě jen jednomu. Co těch sedm dalších?

  • Vanilka 8.8.2011 / 11:44

   Zajímavý postřeh… Možná je to o tom, jak moc si který sportovec věří. Zvítězit si určitě PŘEJÍ všichni. Kolik z nich ale doopravdy VĚŘÍ, že zvítězí právě oni?

 3. Terka L. 7.8.2011 / 20:20

  Je těžké shrnout knížku do dvou vět. Na každého asi zapůsobí jinak, ale myslím si, že každý si určitě aspoň trochu uvědomí, kolik negativních myšlenek má nevědomky během dne (ta tramvaj mi určitě ujede, tu zkoušku neudělám, nestihnu ten report do porady vypracovat,…) Stačí si tyto negativní myšlenky začít pomalu otáček do pozitivních a uvidíte ten rozdíl. Mě kniha opravdu změnila život a většinu věcí (například parkovací místo či místo na sezení v metru) už si přeju automaticky.. (vypilovala jsem si i správnou formulaci :-)). Stačí jen opravdu věřit, že přání se vyplní.A čím se vám toho splní více tím více tomu budete věřit… Stačí začít! 🙂

  • Vanilka 8.8.2011 / 11:47

   Ano, taky jsem si při čtení knížky uvědomila, kolik negativních myšlenek mi za den projde hlavou. A jak často sama sebe odrazuju. Dá to práci, všechny tyhle negativní myšlenky obrátit v pozitivní. Ale jde to.

 4. cernamoora 7.8.2011 / 23:07

  Kdyby sis precetla nejakou knizku o magii, doctes se de facto to same, co se prani tyce 🙂 Neni to nic noveho, v mnohych ritualech se bezne operuje s predstavou, ze vec, kterou si dotycny preje, se uz stala – ma si ji predstavovat uz hotovou a to do co nejmensich detailu, co nejvice realisticky. Nicmene knihy o magii si asi prilis lidi jen tak samo od sebe nekoupi 😉 pro ty je urcite prijatelnejsi takovato „mene podivna“ forma cteni 😀

  Mimochodem, vsimla jsem si, ze pokud si reknu o necem neprijemnem, ze se to dlouho nestalo, (a to je fajn), tak se to zarucene brzo stane :DD takze lepe kdyz takhle neuvazuji.

  • Vanilka 8.8.2011 / 11:48

   Pravda, k magii jsem se ještě nedopracovala. Ale kdo ví? Není důležitá forma, ale obsah, že?

 5. jolana88 13.8.2011 / 12:30

  Přej – a bude Ti přáno, Dej – a bude Ti dáno 🙂 energie prostě existuje a pracuje 🙂 už dlouuuho pozoruji, že co vysílám – to dostávám, a tak se být pozitivní snažím vždy ..

 6. ANAG 6.9.2011 / 15:07

  Dobrý den, milá Vanilko,

  Váš názor na knihu Jak si správně přát je opravdu pěkně napsaný, je vidět, že Vás kniha i téma v ní rozebírané oslovily.
  Chtěla bych Vás poprosit jménem nakladatelství ANAG, které tuto knihu vydalo, zda byste nám dala svolení Vaši rezenci zveřejnit na oficiálních českých webových stránkách Pierra Franckha, autora této knihy? Jejich adresa je http://www.pierre-franckh.cz, pokud se chcete podívat, o čem je řeč. Případně bychom ji uveřejnili také na Facebookové stránce našeho nakladatelství, pokud byste s tím souhlasila.
  Prosím, kontaktujte mě, a domluvíme se na podrobnostech a případné odměně pro Vás.

  Ivana Farkašová za nakladatelství ANAG

 7. eva 3.7.2014 / 15:58

  knizku jsem cetla i mnoho podobnych a mam stejny problem jako ty.. plan B !! musim vic duverovat

  • jude 6.1.2017 / 14:15

   Už se neptám zda to přijde ani nevěřím , Já to prostě vím, vím že je to na cestě a to stačí. Nevadí když mi to nespadne do klína hned teď i když klidně může. Jsem spokojená s tím kde jsem nyní a těším se jakou cestou mi vesmír přinese vše oč jsem žádala. Zatím se budu bavit, mohu být v klidu protože vše co jsem vyslal musím dříve či později dostat, tak to prostě je. Jediný můj úkol je, mít ty nejlepší pocity, cítit se stále dobře.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.