Óda na Vrchlabskou mast

Minulý víkend jsem se na horách lehce přismahla. Prostě nás nenapadlo přibalit si do zavazadel také opalovací krém. Myslím, že jsem v hloubi duše ani nedoufala, že by po celý náš pobyt mohlo svítit sluníčko, a navíc tak intenzivně. V kombinaci s nadmořskou výškou a třpytícím se bílým sněhem sluneční paprsky způsobily, že jsme už první večer měli s Motýlem oba tvářičky jako broskvičky. V neděli večer byl Motýlův obličej pěkně červený, ten můj začínal docela hezky hnědnout.

Avšak v pondělí dopoledne jsem se při náhodném pohledu do zrcadla zhrozila. Celá moje brada byla popelavě šedá a špička nosu se začínala loupat. Zřejmě následek toho, že kromě opalovacího krému jsem si z důvodu nedostatku místa v zavazadle do Alp nepřivezla krém žádný. Cítila jsem se vysušená jako treska. Celý den jsem se těšila domů, až se namažu. Ale můj běžný krém se do pleti vsáknul během několika vteřin a já opět cítila, jak je moje kůže napnutá.

Nezbývalo mi než sáhnout po zaručeném receptu mojí maminky: po Vrchlabské masti.

Kosmetické specialistky by se nejspíš pohoršily nad tím, že jsem si na obličej napatlala pořádnou vrstvu téhle vazelínovité žluté hmoty. Je všeobecně známo, že pleť na obličeji se má hydratovat, a ne promašťovat. Zároveň mám odjakživa na paměti, že Vrchlabská mast zabírá na všechno. Jako miminko mě s ní máma mazala od hlavy až k patě. Později mi s ní natírala aspoň obličej před lyžováním. Léčila mi s ní všechna bebíčka, odřeniny a bolístky.

Jak už jsem řekla, jedná se o žlutou mastnou hmotu připomínající vazelínu, která voní po bylinkách.

Dnes jsem se ze zvědavosti pustila do rešerše na internetu, abych zjistila, co vlastně ta slavná Vrchlabská mast obsahuje. Na kelímku totiž složení napsané není. Pro jednou ale na Googlu odpověď není k nalezení. Dozvěděla jsem se sice, že tuhle mastičku používá spousta maminek na dětské opruzeniny a že se prodává taky v Brně pod názvem Ondřejovka, co je ale tajemstvím jejího úspěchu jsem se nedozvěděla.

Nevadí. Hlavně nesmím zapomenout při mém příštím pobytu v Krkonoších obnovit zásoby.

Reklamy

6 thoughts on “Óda na Vrchlabskou mast

 1. Renda 10.3.2011 / 12:42

  Na Vrchlabskou mast nedám dopustit! Je opravdu skvělá. Má neustále vysušená pleť ji v zimě prostě miluje!:)

 2. Cerna Moora 10.3.2011 / 19:04

  ty jo, tu vubec neznam 🙂 se schvalne mrknu v lekarne 🙂

  zato s tim promastovanim obliceje bych to nevidela tak cerne – je znamo, ze lidi s mastnou pleti maji min vrasek 😀 – takze ja osobne poctive mazu oleji vseho druhu, nejvic miluju decleor neroli (neucpava pory, coz je maly zazrak)

 3. Mirek Toms 11.3.2011 / 12:11

  Vrchlabí je mi sympatické, ovšem nikoliv kvůli nějaké mastičce, ale proto, že odtamtud pochází můj nejlepší a vlastně celoživotní kamarád. V odkazu je jeden z mých příběhů, kde on hraje veledůležitou roli. Tento příběh byl dokonce zfilmován 1998 v rámci pořadů „Bakaláři“, pod názvem „Já, truchlivý korepetitor“. Největší radost jsem měl z toho, že tam vystupují moji čtyří oblíbení herci: Jiří Langmajer, Kateřina Brožová, Michal Dlouhý a Sabina Laurinová. (Ten Langmajer jsem já…)

 4. misunka 11.4.2011 / 11:54

  taky jsem o ni v zivote neslysela. v cem ze je tak skvela??

  • Vanilka 11.4.2011 / 23:20

   V tom, že voní po bylinkách, v tom, že léčí všechny bolístky, v tom, že se všechna bebíčka díky ní rychleji hojí, a taky v tom, že má konzistenci vazelíny, takže když je třeba, pořádně člověka promastí. Všechno dohromady to přece tvoří jedinečný přípravek! 🙂

   Le 11 avr. 2011 à 11:54,

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s