Kdo může za finanční krizi?

Za finanční krizi mohou muži.

To jsem slyšela dnes ráno na rádiu France Info. V rámci povídání o Mezinárodním dni žen byl hostem ve vysílání jistý pan Rafik Smati, autor knihy „Vers un capitalisme féminin“, ve které klade velký důraz na skutečnost, že stále ještě není dostatek žen ve vedoucích funkcích, v dozorčích radách společností, v politice apod. Velké mezinárodní společnosti, banky a jiné finanční instituce jsou řízeny převážně muži, kteří mají v genech různé hormony, které se u žen téměř nevyskytují: například testosteron, který způsobuje jistou dávku agresivity a bojovnosti. Muži daleko více riskují než ženy. Proto by společnosti měly do svého vedení protlačit více žen. Jejich pohled na ekonomiku může být naprosto odlišný, což ale neznamená, že nesprávný.

Rafik Smati tvrdí, že je zbytečné bojovat za ženskou rovnoprávnost. Ženy a muži si podle něj nikdy rovní nebudou, protože se jedná o dvě naprosto odlišné lidské odrůdy, které by se vůbec neměly srovnávat. Ženy se vždycky budou více starat o domácnost a výchovu potomků než muži, protože to tak prostě od přírody je. Přesto si ale myslí, že business by neměl dále zůstávat výsadou mužů. Kapitalismus v ženském provedení by byl určitě umírněnější a opatrnější, možná o to méně zajímavý a zábavný, ale založený na pevných hodnotách jako jsou vzdělání a omezování výdajů.

Co se týče posledního bodu, uvedl Rafik Smati zajímavý příklad nazvaný „mikro-půjčka“. Když v zemích třetího světa někdo bez jakékoli záruky půjčí 100 euro ženě, většinou je ta žena investuje do vzdělání svých dětí nebo do vybavení domácnosti, a v 99% za čas těch 100 euro vrátí. Když půjčku dostane muž, těch 100 euro vrazí do vlastní zábavy a peníze vrátí pouze v 50 % případů.

Nemůžu než souhlasit. Když spolu s Motýlem probíráme různé podrobnosti ohledně mojí budoucí společnosti, mám pocit, že mě tlačí do různých rozhodnutí, jejichž správností si vůbec nejsem jistá. On by byl na mém místě připravený daleko víc riskovat. Sice se říká, že „risk je zisk“, takže by se svým přístupem možná dokázal dosáhnout vyššího obratu nebo rychleji, ale – nemůžu si pomoct – také by mohl daleko víc ztratit. Já se pořád držím své teorie, že raději budu postupovat po malých krůčcích, ale jistě a bez stresu. Kdybych si na sebe uvázala příliš velká rizika, ocitla bych se pod obrovským tlakem. Mužům zřejmě tlak nevadí tolik jako ženám.

Pak bych se mohla ještě pustit do úvah o tom, zda jsou všeobecně – mám na mysli nejen v práci, ale také v soukromí, prostě v každodenním životě – více pod tlakem ženy nebo muži. Ale to bych se asi pouštěla na příliš tenký led 🙂

Stejně tak se neshodujeme v otázce koupi domu. Pro mě je to priorita, protože s přestěhováním „do vlastního“ vidím naši společnou budoucnost a založení rodiny. Motýlovu pozornost ale velmi snadno odvádějí různé ohromně výhodné nabídky nemovitostí, které sice vůbec neodpovídají našim kritériím, ale jemu připadá zajímavé do nich investovat. Já jeho obchodnímu nadání sice věřím, ale osobně bych byla raději, kdyby se podobným ivesticím věnoval až poté, co najdeme příbytek pro nás.

Pokud ovládáte francouzštinu a zajímají vás názory Rafika Smatiho, můžete navštívit jeho blog www.smati.com.

Foto: www.pixmac.cz

Reklamy

2 thoughts on “Kdo může za finanční krizi?

  1. Mirek Toms 8.3.2011 / 17:04

    Už ten nadpis mě rozesmál. Na otázku: Kdo může za finanční krizi?, si sama odpovídáte: „Za finanční krizi mohou muži.“ A basta! Je to sice trochu tendenční ve prospěch žen, ale v podstatě s Vámi i s panem Rafikem Smati chtě-nechtě souhlasím. Vždycky jsem byl pro větší účast žen na rozhodování na nejvyšší úrovni, právětak jako tvrdím, že ženy za volantem jsou daleko méně agresivní a kdyby jezdily jenom samé ženy, tak by počet smrtelných nehod na silnicích klesl aspoň o 70%. Ale to mi holt nikdo nevěří a vyzkoušet se to nedá…

  2. zarox21 9.3.2011 / 09:03

    Opravdu zajímavé. Doplnila bych ještě, že muži,kteří mají sice elitní, ale jednostranné vzdělání, podle kterého jsou dokonale zběhlí v ekonomii, ale naprosto jim chybí sociální nebo kulturní představivost kam mohou jejich racionální rozhodnutí vést.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.