Pít z hrnku nebo z misky?

Kdysi dávno, když jsem ještě žila v Čechách a do Francie jezdila jenom na prázdniny, jsem došla k závěru, že typický Francouz pije svou ranní kávu, čaj nebo kakao z misky, a ne z hrnku jako my. Důvod je prostý: v misce se dá snadněji než v hrníčku namáčet croissant či kus bagety. A namáčení pečiva, třebaže natřeného máslem a/nebo marmeládou, patří ke francouzským snídaňovým zvyklostem. Tekutina se do pečiva pěkně vsákne, a poté z něj hojně kape na stůl, než ho dotyčný donese k ústům. Ano, to je další kulturní rozdíl: Francouzi jen zřídkakdy snídají na talířkách. Většinou si svůj kus bagety rozkrojí a namažou prostě na stole.

Asi není nutné uvádět, že miska s kávou, čajem nebo kakaem je brzy plná rozmáčených drobků. To Francouzům nevadí. Svůj ranní nápoj vypijou až do dna – i s drobky.

Už nevím, z jakého důvodu se mi tenhle proces zdál neobyčejně šarmantní. Prostě jsem bývala posedlá vším, co je francouzské.

Ono to bude možná trochu tím, že se nejedná o misky ledajaké. Jde o misky velice elegantní, dole úzké, nahoře baňaté, prostě akorát. Další výhodou je, že v nich nápoj rychleji vystydne a může se tak dříve pít. Ostatně i Japonci a Číňané pijí čaj z mističek – samozřejmě daleko menších – údajně proto, aby si člověk nespálil rty a jazyk. Dokud totiž misku nelze uchopit prsty, protože je moc horká, je logicky také příliš horký čaj, který v ní je. Zatímco když držíme hrníček za ouško, do přímého kontaktu s horkou nádobou přijdou až samotné rty a to bolí.

Paradoxem je, že dnes žiju s Francouzem, který pije zásadně z hrníčku a misky, které jsem speciálně kvůli němu nakoupila, jsou uklizené v kuchyňské lince. Maximálně občas připraví do misek Holkám kakao, ale to si vždycky vezme ty obyčejné misky z Ikea, které vůbec nemají ten vychytaný tvar.

A tak si do misky občas udělám svou ranní kávu nebo večerní ovocný čaj aspoň já. A cítím se přitom báječně francouzsky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s