Slevy

Slevy jsou ve Francii událost srovnatelná s vánočními či velikonočními svátky. Všichni se na ně už týdny předem těší, mluví o nich a plánují své nákupní strategie.

Slevy jsou ve Francii ustanovené zákonem. To znamená, že obchody si nemůžou samy určit, kdy vyvěsí do výloh velké cedule s nápisem „Soldes“. Slevy se dají ve Francii zažít jen dvakrát ročně: v lednu a v červenci. Po zbytek roku můžou obchodníci dát určité zboží „do akce“, ale to není to samé jako slevy. Letošní zimní slevy začaly ve středu 12. ledna v 8 hodin ráno (to je nutné upřesnit pro ty, kteří před obchody strávili noc) a budou trvat do úterý 15. února.

Slevy se obvykle vztahují na veškeré zboží v obchodě – kromě nové kolekce. A především dosahují závratných výšek: 30%, 40%, 50%, 75% či 90%!!!

Slevy způsobují ve Francii opravdové davové šílenství. To je podpořené promyšlenou komunikací obchodních sítí: tak například několik elektronických obchodů letos přišlo s nabídkou, která zákazníkům umožnila se na slevy dopředu připravit. Mohli si zboží vybrat a rezervovat předem, a zaplatit ho až po oficiálním zahájení slev.

slevy ráda nemám hned z několika důvodů.

 1. Špatně snáším davy lidí. A při slevách je jich v obchodech opravdu hodně.
 2. Lidé jsou agresivní! Přetahovat se o poslední svetřík v mé velikosti mi připadá nedůstojné.
 3. Kvůli zuřivím nákupčím se často různé kusy oblečení ocitnou poházené na zemi, lidé po nich šlapou, prodavačky pak tyto kusy zvednou a pověsí je zpátky na ramínka. Pomyšlení, že si pak takový kus zakoupím, mi je nepříjemné.
 4. A především: pro mě slevy nejsou úsporným řešením! Do obchodu vkročím pod záminkou slev, jenže přehrabovat se v poházeném slevněném zboží mě nebaví. Mám ráda, když je oblečení pěkně pověšené na ramínkách a srovnané podle barev a velikostí. A tak vždycky zabrousím do té části obchodu, kde je vystavená nová kolekce, a tam si vyberu něco, na co se sleva nevztahuje. A pokud udělám tu chybu, že si onen kus vyzkouším, a pokud mi padne, většinou neodolám.

Letos se tedy obchodům spíše vyhýbám. I když jeden „úlovek“ přece jenom mám: kobaltově modré tričko s dlouhým rukávem z obchodu Ikks, z 90 eur slevněné na polovinu! Hrozně se mi líbí ten saténový proužek pod knoflíčky a na konci rukávů.

 

Reklamy

3 thoughts on “Slevy

 1. Barbora 17.1.2011 / 16:39

  Můj oblíbený francouzský butik je tenhle:
  http://www.ba-sh.com/boutique.html
  Kdysi jsem ho objevila při návštěvě Paříže na rue Saint Honoré a od té doby sleduji alespoň jejich e-shop.
  A protože ono magické datum slev platí i na webu, hned 12. ráno jsem do něj nakukovala… zatím jsem se ale k žádné koupi neodhodlala … 🙂

  • Vanilka 18.1.2011 / 10:54

   Díky za tip! Příští týden budu možná vyslána na 2denní školení do Paříže, tak když mi zbyde chvilka, určitě zabrousím do rue Saint Honoré (navíc když má ta ulice tak skvostné jméno).

 2. ladyesik 26.6.2012 / 10:27

  Mě třeba rozesmává, že kdyby něco NEbylo ve slevě, nekoupím si to. Ale jak to ve slevě je, člověk zjistí, že to dlouho chtěl a chce. Tak se tomu teď snažím vyvarovat.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s