Žít podle seznamu

Odjakživa mě děsí myšlenka, že na něco zapomenu. Ve školních letech jsem se bála, že se zapomenu něco naučit, v práci se bojím, že zapomenu odeslat důležitou nabídku nebo že někomu zapomenu odpovědět na e-mail. Řeším to tím, že si píšu seznamy.

Že bych se nikdy neodvážila vkročit do supermarketu bez pečlivě připraveného seznamu věcí, které chci nakoupit, to by se možná ještě dalo tolerovat. Pokud se jedná o obchod, který už dobře znám, snažím se navíc jednotlivé položky sepsat v pořadí, v jakém budu procházet regály. Cílem je ztratit co nejméně času.

V práci si neustále píšu seznamy věcí, které rozhodně nesmím zapomenout v blízké budoucnosti vyřídit nebo jejichž vývoj bych měla sledovat.

Stává se mi, že si v pátek večer sepíšu seznam aktivit, které za každou cenu chci za víkend stihnout, například uklidit, vyprat, odstrojit stromeček, číst si, učit se angličtinu, pracovat na svém podnikatelském projektu, jít běhat, nakoupit (k tomu pak samozřejmě ještě připojím nákupní seznam).

Píšu si seznam témat, o kterých chci napsat na blog.

Pokaždé, když si můžu některou položku z některého z mých četných seznamů odškrtnout, zažívám pocit euforie. Někdy mi skoro připadá, že fyzicky cítím, jak se tím v mém mozku uvolňuje místo. Prostě už na onu věc nemusím dál myslet.

Naopak když se mi nedaří postupovat dostatečně rychle, vyvolává to ve mně paniku. Ta se projevuje tím, že svoje seznamy neustále přepisuju v závislosti na ubývajícím čase.

Tak například když jsem se učila na maturitu nebo na zkoušky na vysoké škole, ztrácela jsem spoustu času sepisováním dnů, které mi do zkoušky zbývaly, a počtu témat nebo kapitol, které si musím zvládnout nastudovat za den. To mi většinou zabralo tolik času, že už jsem se za ten den nestihla nic naučit, a následující den jsem tudíž seznam musela přepsat – a tak pořád dokola. Dodnes se divím, že jsem tímhle způsobem dokázala svá studia dokončit.

Nebo když si na svůj „víkendový seznam“ napíšu 7 aktivit, které chci stihnout, a v sobotu večer si s čistým svědomím můžu odškrtnout pouze jedinou, neodolám pokušení celý seznam přepracovat a objektivně zhodnotit, které položky se mi do nedělního večera zřejmě nepodaří zrealizovat.

Zajímalo by mě, jestli má každý člověk nějakou podobnou mánii nebo jestli bych měla začít dumat nad tím, zda jsem normální.

 

Obrázek jsem vygooglovala a následně si vypůjčila z blogu Life of Ando.

6 thoughts on “Žít podle seznamu

 1. Lucka 13.1.2011 / 17:27

  to je neuvěřitelné, jak jsi systematická 🙂
  upřímně také mám dobrý pocit když si můžu něco odškrtnout 🙂 proto mě moc nevyhovuje psát si úkoly do PC, protože tam nemáž tu možnost udělat fajfku 🙂

  na tvém článku mě ale nejvic pobavil ten obrázek a bod číslo 4 – get married – na to bychom opravdu neměly zapomenout 🙂

  • Vanilka 13.1.2011 / 17:35

   No, jsem zvědavá, jestli se někdy taky dopracuju tak daleko, abych si musela poznamenat, že se chci vdát, mít děti, že si chci večer chodit lehnout a ráno vstát 🙂

 2. Terka L. 13.1.2011 / 20:39

  Marti mluvíš mi z duše… Mám seznam skoro na všechno – v práci, doma, na nákupy, na víkendy,… 🙂 Jasně že málokdy si odškrtám víc než polovinu položek, což mě pak pravda trochu deprimuje.. Ovšem mám prostě ráda ten pocit úlevy když si něco odškrtnu a jak mám všechno hezky zorganizované, takže měnit nic nebudu.. 🙂

 3. Renda 14.1.2011 / 08:25

  Zrovna nedávno jsme se bavily s kamarádkou ohledně sepisování úkolů. Její manžel je prý na ně specialista. Neustále si píše věci na malé lístečky, které pak různě loví v kapsách, hledá všude možně a tráví spoustu času jejich revidováním a přepisováním. Jasně, pracovní úkoly, nákupní seznamy a seznamy pro před cestováním prostě musí být:)

  • Vanilka 14.1.2011 / 09:07

   No jistě, cestovní seznamy jsem úplně zapomněla uvést! Ty si samozřejmě píšu taky. A před Vánoci taky seznam osob, které chci obdarovat, a seznam dárků, které jim chci nadělit, pak taky seznam dárků, které už jsem pořídila, a nakonec těch, které ještě musím sehnat… 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s