Opravdová zima

Do Luxu jsem se přistěhovala před čtyřmi lety v lednu. Po sněhu tehdy nebylo celou zimu ani památky, až na Velikonoce spadlo pár vloček, které zase rychle roztály a bylo po všem.

Ani následující zima nebyla bohatá na sníh. Pamatuju si, že hodně mrzlo, až byl asfalt na silnicích úplně šedivý, ale bylo sucho, takže s dopravou žádné velké potíže nenastaly.

Zato loni napadl sníh několikrát a ve velkém množství, takže jsem jednou cestou domů musela doslova prorážet závěje. Nicméně jako děvče z hor jsem se tím nenechala zaskočit. Na sněhu se přece jezdit dá, stačí mít zimní pneumatiky. A v tom byl právě zakopaný pes. Většina lidí tady ještě loni zřejmě o existenci zimních pneumatik neměla ani tušení. Sníh pokaždé roztál a dva týdny na to zase napadnul, a místní obyvatelé z toho byli vždycky celí na větvi.

Letos by se na první pohled mohlo zdát, že se lidé poučili. Už koncem října se strhlo davové šílenství ohledně nákupu zimních pneumatik. Jenže ouha. V Německu je od letoška zimní obutí povinné, a výrobci tím pádem dodávají většinu své produkce právě tam. Francouzi musejí čekat, co na ně zbyde. A když minulé pondělí poprvé napadlo několik centimetrů sněhu, ukázalo se, že na spoustu z nich se zřejmě nedostalo. To jim nezabránilo nasednout do svých vozů a křečovitě se držíc volantů jet do práce závratnou rychlostí o výši 20 km/hod. Pro náš „vybavené“ se tudíž cesta do práce a z práce stala opravdovou noční můrou. Ne všude se dá předjíždět. Takže se často člověk prostě musí šourat s ostatními.

Na jejich obhajobu musím uznat, že údržba silnic je ve francouzském departamentu Moselle vážně mizerná. V Luxu si z loňska vzali ponaučení a letos se silničáři činí. Ve Francii jsem viděla dva pluhy přesně týden před tím, než začal padat sníh. Když pak začalo sněžit, nebylo po nich vidu ani slechu. Pokud si dobře vzpomínám, v Krkonoších jezdily vždycky pluhy při kalamitách třeba i celou noc tam a zpátky, a prostě protahovali silnice pořád dokola. Slyšela jsem názor, že francouzští silničáři si myslí, že nemá cenu protahovat silnice, dokud sníh stále padá. A tak čekají, až padat přestane a budou moci silnici protáhnout na jeden zátah.

Nejzábavnější na tom všem je, jak se lidi neustále diví. Proč se jim zdá tak zvláštní, že v prosinci padá sníh? A budou se divit pořád ještě i v lednu a v únoru?

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.