Generace anonymů

Tenhle týden byl nabitý událostmi. Mám na mysli večerní události. Předvánoční čas je vždycky přeplněn firemními večírky, recepcemi a konferencemi.

Na řadu z nich jsem se zapsala dobrovolně. V rámci „podnikatelských dnů“ jsem byla v pondělí večer na přednášce o ženském podnikání, ve středu na semináři o smluvních rizikách, kvůli kterému jsem přejela celé Lucembursko až na daleký sever do města Clervaux, a včera na přednášce nazvané „Založit či převzít společnost – co je lepší volba a jak na to“. Po ní jsem ještě stihla zaběhnout na varhanní koncert do Filharmonie, kam mám dnes namířeno znovu na koncert organizovaný lucemburskou poštou.

Dnes jsem ale chtěla napsat o úterním udílení marketingových cen. Stejně jako loni naše noviny zvítězily v kategorii „Media of the Year“. Udílení cen předcházela konference o marketingových nástrojích zítřka. Konference byla interaktivní. Moderátor občas položil otázku a diváci mohli odpovědět pomocí malého dálkového ovladače výběrem jedné ze tří možností. Z konference vyplynulo, že:

  • za několik let se vůbec nebudou používat e-maily a veškerá profesionální i soukromá komunikace bude probíhat přes internetové sociální sítě jako Facebook a Twitter,
  • všechny firmy budou muset zaměstnat co největší počet programátorů, webových specialistů a především tzv. community manažerů, jejichž pracovní náplní bude zřejmě surfovat po internetu a přispívat do Facebookovských zájmových skupin, psát na blogy a komunikovat s ostatními internetovými uživateli,
  • firmy přesto zatím neinvestují do reklamy na internetu víc než 20 % jejich rozpočtu (většina investuje méně než 5 %).

Proč se internetová komunikace stává čím dál důležitější a mocnější?

Mám na to svoji teorii: lidi ve své podstatě neradi komunikují mezi sebou. Každý si chce udržet odstup, pokud to jde. A moderní doba jim to umožňuje. Na internetu si každý může vytvořit svou identitu, žít zcela jiný život než ve skutečnosti, naplno říct, co si myslí, aniž by kdokoli jeho názor spojoval s konkrétní osobou. Existují témata, o kterých je nám nepříjemné mluvit a kterým se vyhýbáme v rodině i mezi blízkými přáteli. Existují ale internetová fóra, kde se lidé nestydí klást otázky a sdílet svoje zkušenosti s naprosto cizími lidmi. Z toho vyplývá, že anonymita je člověku daleko přirozenější. A pokud to tak je, čeká nás všechny budoucnost strávená ve virtuální realitě. Zbývá jen čekat, až někdo vymyslí, jak se přes internet rozmnožovat. Potom se budeme moct všichni zavřít doma a komunikovat pouze přes internet. Jupí!

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.