Podnikatelky

Včera jsem se v rámci příprav na mou podnikatelskou činnost zúčastnila konference „Entreprendre au féminin“, v překladu „Podnikat po žensku“. Zapsala jsem se především kvůli jednomu z workshopů, které konferenci předcházely. Ten můj byl na téma „Zdroje financování“. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí, např. jak vypracovat „business plan“, jaké různé úvěry nabízejí banky a na co se dají použít, na co se případně dá sehnat státní podpora atd. Došla jsem k závěru, že na to, co mě tíží nejvíc, mi nikdo peníze nepůjčí: vstupní kapitál. Ten prostě musím mít.

Konference byla zajímavá taky. V Lucembursku existuje asociace ženských podnikatelek, které se pravidelně scházejí a sdělují si své zkušenosti. Zvolily si jedenáct tzv. ambasádorek, které řídí svou firmu nebo nějaký podnik. Včera jich před obecenstvo vystoupilo pět. Moderátorka diskuze kladla otázky jako:

Co byste vzkázaly ostatním podnikatelkám? A dámy odpovídaly ve stylu: Buďte samy sebou. Realizujte své sny. Apod.

Setkáváte se jako ženy-podnikatelky s obtížemi týkajícími se respektu ze strany mužů-podnikatelů? Většina nakonec uznala, že ne.

Necítíte se samy, opuštěné? Většina řekla, že ano a že se jim to líbí. Hlavně se jim líbí, že můžou samy rozhodovat. A nejlepší pocit zažívají, když jim muži radí a ony nakonec můžou stejně rozhodnout po svém. Natřít jim to. Zvítězit.

Jako by bylo nutné s muži neustále bojovat.

Pouze jedna z nich podotkla, že si ráno, když vstává, neklade otázku, jestli je žena nebo muž. Prostě vstane a jde do práce a pracuje. A dovedla mě tím k zamyšlení.

Nestaví se náhodou právě ty ženy, které tak bojují za rovnoprávnost, automaticky do nerovnoprávné pozice? Když muž ráno vstává, taky se sám sebe neptá, jestli je muž nebo žena a jestli ho náhodou v práci nebude někdo diskriminovat. Takhle bychom to my-ženy měly brát taky. Pokud se stále budeme obávat, že nás muži nebudou brát vážně, tak nás vážně brát opravdu nebudou. Občas máme o svých rozhodnutích pochyby a pak jsme celé udivené a překvpaené, když muži uznají, že jsme měly pravdu. To by mělo být naopak. Měly bychom být o svých rozhodnutích stejně přesvědčené, jako jsou muži, a divit bychom se měly, teprve když nás pak náhodou některý z nich nebude brát vážně.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.