O pozitivním myšlení

Mám za sebou moc prima víkend s mamkou a sestrou. Kvůli vedru jsme toho nestihli až zase tolik, shrnula bych to na nákupy v Metz, koukání na fotbalový zápas Německo – Argentina, popíjení a pojídání na terase, brusle u Mosely a krátká návštěva hudebního festivalu v Luxu. A hodně povídání.

V pauzách a před spaním jsem si přečetla jednu z knížek, kterou mi má milá sestra přivezla. Prý je to reakce na můj příspěvek, ve kterém popisuju, jak nevím, co se sebou. Knížka mi má pomoci se rozhoupat a začít podnikat.

Knížku napsal Ivo Toman a jmenuje se Tajemství vnitřním mluvy – Úspěšná sebemanipulace. Je to takový návod, jak uspět v životě.

Uspesna sebemanipulace obalka

Knížka je psaná jednoduchou, velmi přímou formou, až trochu agresivní. Ale musím uznat, že je to účinné. Ivo Toman má naprostou pravdu v tom, že pokud člověk sedí na zadku a vzdychá nad tím, že není úspěšný, nikdy se úspěšným nestane. A je jenom dobře, že to někdo dokáže říct takhle pěkně na rovinu.

Jak se v knížce několikrát opakuje, 95% lidstva to v životě nikam nedotáhne. A Ivo Toman si klade otázku, čím se těch 5% liší od ostatních. Podle něj je tajemství v pozitivním myšlení. Uvádí příklad, kdy člověk, který si neustále opakuje „Nesmím onemocnět, nesmím onemocnět“ nakonec onemocní. Lidský mozek totiž nechápe zápor. Z věty „Nesmím onemocnět“ nechápe „nesmím“. Rozumí jen „onemocnět“. Lepší je tedy si říkat „Musím zůstat zdravý“. To má prý daleko větší význam.

A takhle je to se vším. V knížce je to podáno trošku extrémním způsobem, ale možná na tom něco bude: když se mi podaří „oblbnout“ vlastní mozek, vsugerovat mu, že jsem krásná, zdravá, plná sil, úspěšná a prostě nejlepší, budu se tak možná po nějaké době opravdu cítit. A když se tak budu cítit, bude to na mně určitě vidět. A tím pádem se taková stanu.

Taky Ivo Toman píše, jak je důležité soustředit se na ten správný cíl. Spoustu let se prý soustředil na to, jak se dostat z dluhů, místo aby myslel na to, jak vydělat peníze. Když se mu pak podařilo vydělat peníze, pomohlo mu to nejen dostat se z dluhů, ale stát se bohatým a úspěšným.

To je další věc, která mi přišla odvážná: Ivo Toman se nebojí otevřeně vyjádřit, že úspěch a peníze spolu souvisí.

Různých zajímavých myšlenek, statistik a názorů je v knížce opravdu hodně. Že by člověk neměl příliš myslet na minulost, protože negativní emoce si každý pamatuje lépe a déle. A tudíž když si v hlavě promítáme, co se nám v životě přihodilo, vidíme víc neúspěchů než úspěchů. Že by se člověk měl po hlavě pouštět do toho, z čeho má největší strach, místo aby se tím trápil a odkládal to.

Osobně si myslím, že ne vším se člověk v životě opravdu může řídit. Ale aspoň mít některé ty tipy a rady na paměti se určitě může hodit.

Děkuji, milá sestro. Myslím, že účel byl splněn: opravdu mě tohle čtení možná navedlo na správnou cestu. Je čas přestat vzdychat nad tím „co by… kdyby?“ a přejít k činům!

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s